Решението на правителството за спиране вноса на зърно от Украйна ни удовлетворява. Това каза в предаването "Нюзрум" на Радио "Фокус" Радослав Христов – председател на Тракийски съюз на зърнопроизводителите. Стъпката на нашето правителство, според него е нормална, след като още през септември миналата година те алармират за проблема, имаше и писани декларации до ЕП. Редно е да бъде защитен първо националният интерес, а после и интересите на ЕС.

В момента обаче се влиза в спор с преработвателите на слънчогледова продукция в България, които се притесняват от фалити.  

Според Христов няма причина те да се притесняват, тъй като "когато цифрите говоря и боговете мълчат". "Те твърдят, че имат капацитет да преработват 3 млн. тона зърно на година, но ако се погледне през годините ще се види, че през миналата година те са преработили 2 млн. това, предишната - пак толкова и не са фалирали. Ние тази година сме осигурили 2100 млн. тона, което е достатъчно количество. 3 млн. тона е техният максимален капацитет.  И нека да не манипулират и лъжат хората. Те имат да преработят до новата реколта 1 млн. тона. Мога да кажа - изберете българското, а колкото до цените - те са толкова, колкото и на борсата", добави Христов. 

Той обясни още, че в момента договорите на преработвателите са на 550 евро, или 1100 лева на тон слънчоглед. "На нас ни предлагат  750 лева, или с 30% надолу. Защо на украинския слънчоглед се дава такава цена, а на нашия по-ниска", пита Христов.  

По тази причина зърнопроизводителите подозират, че има някаква международна политическа игра и схема.  

В отговор на многото анализатори, които се опитват да говорят по темата Светослав Христов поясни, че миналата година те са останали с преходен остатък от около милион и половина тона пшеница. Всичко това заради някои политически ходове на управляващите и по-точно на Асен Василев и неговата забрана за износ на зърно. 

"Произведохме над 6 млн. тона, останаха 8 млн. тона. Вие мислите ли, че това количество може да се изтъргува за един ден, или месец? Не може. Максималният капацитет на България като потребление и като експорт е около 800-900 хиляди тона на година. Много неща ме притесняват. Но ако в момента преработвателите продължат да работят на пълни мощности и предпочитат българската стока, и ако търговията на пшеница се раздвижи и се освободим от складовите наличности, няма проблем. Притесненията ни обаче са, че продукцията от миналата година трябва през месеците април и май да се реализира, а до август слънчогледа да бъде преработен и изнесен. Един от проблемите ни миналата година беше, че България загуби част от пазарите ни -  Испания, Португалия и Италия. Там в момента се продава украинско зърно", добави Радослав Христов.

Той съобщи още, че ако ЕП не преработи регламента, касаещ украинското зърно, то много скоро те ще бъдат в Брюксел на протест. 

Веселка ИВАНОВА