Въпреки инфлацията 69,6% от българите очакват финансовото им състояние да се подобри през следващите 12 месеца. Това показват данните от годишното проучване SmileCredit Focus на ITF Group, проведено сред над 1000 души на възраст между 18 и 60 години.
В същото време се отчита по-силен стремеж към спестяване. Близо 72% не планират да увеличават разходите си, а делът на хората, които възнамеряват да използват потребителски кредит, е спаднал до 52,2%.
Проучването показва и ясни предпочитания към дигиталните финансови услуги. Над 85% от анкетираните предпочитат да кандидатстват за кредит дистанционно, като 67,4% избират смартфон. Като основни предимства хората посочват бързината и възможността да кандидатстват по всяко време и от всяко място.
През последната година 69% от анкетираните са използвали потребителски кредит. Най-често заемите са били за ремонт на дома, спешни нужди и други разходи. 47% са ползвали кредит от небанкова финансова институция, а 21,9% – от банка.
Според ITF Group нарастващият оптимизъм се дължи основно на ръста на доходите и присъединяването на България към Еврозоната, докато стремежът към спестяване е свързан с повишаването на финансовата култура.



11:58 / 18.08.2026
308




