Националната детска болница ще се намира в квартал "Горна баня“ в близост до специализираната ортопедична болница. Теренът е 40 декара.

"За нас специалистите, които надявам се някога да работим в тази болница, не е най-важно мястото. Важното е комплексността на болницата. Ние затова копнеем от години. Ние трябва да имаме във възможно най кратък срок болница да позволи комплексна грижа за детето, за да не се налага то да обикаля различни лечебни заведения.“ Това коментира пред bTV специалистът по детска неврология проф. Иван Литвиненко от Българската педиатрична асоциация.

Той добави, че неговата болница е едно основно ядро, което би трябвало да влезе в рамките на тази комплексна болница.

"Ние имаме идея какво трябва да съдържа болницата. Все още не сме го докрай финализирали, защото според министър Меджидиев там възможностите са големи. Самият той каза, че бихме могли да имаме хотел за родители и санаториална част. Тоест има за какво да помислим. Да го направим комплекс, защото трябва да предвидим и малко напред в бъдещето медицината, защото  дори в моята пряка специалност детската неврология в последните години нещата страшно се променят. Най вече по отношение лечение на нелечими до вчера болести“, добави Литвиненко.

Той коментира и случаите на скарлатина, които у нас са се увеличили 3 пъти.

"Има две възможни обяснения. И двете работят в синхрон. Най-вероятно първото е дългата изолация, в която изпаднахме в последните 2-3 години и особено децата. Те стояха голяма част от времето затворени вкъщи. В останалото време знаете с предпазни средства - това ограничи контакта. В последните години инфекциозни заболявания са контагиозни. Трябва да имаш контакт, за да се разболееш, а като няма контакт няма болест", каза Литвиненко.

Според него изолацията е намалила бройката и затова на този фон сега се виждат скачащи цифри.

"Освен че няма контакт, няма обаче и напрягане на имунитета и това създава възможност в момента, в който се тръгне на по широк контакт, както сега всички са вече в училищата, да има скок в случаите на скарлатина“, обясни Литвиненко.