40 юристи с апел: Искането за незаконен референдум подкопава доверието към България!

©
Те призовават професионалната общност на българските юристи "да заеме категорична позиция в защита на върховенството на правото и на развитието на България като демократична европейска държава, в съответствие с Конституцията и международните ангажименти на страната“.
Поводът за апела им е предложението на президента Румен Радев Народното събрание да свика референдум, на който да бъде поставен въпросът: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро“ през 2026 г.?“.
"Като хора, избрали правото за свое професионално призвание и житейски път, и водени от отговорността да преподаваме право на идващите поколения български юристи, се чувстваме длъжни да изразим своята дълбока тревога и да алармираме за опасността от опита Народното събрание да бъде подтикнато да свика национален референдум в противоречие с Конституцията на Република България и в нарушение на ангажиментите, поети с присъединяването на страната ни към Европейския съюз“, се казва в позицията, като се посочва, че при наличието на Решение №3 от 8 февруари 2024 г. по к.д. №13/2023 г. на Конституционния съд свикването на подобен референдум би представлявало нарушение на Конституцията.
"Правно необосновано е президентът на Републиката да предлага на българския парламент да пренебрегне конституционната уредба на страната и задълженията ѝ като член на Европейския съюз“, пишат юристите.
"Такъв акт подкопава доверието между България и нейните партньори в Европейския съюз, уронва международния ѝ авторитет и най-вече поставя под въпрос конституционните устои на българската демократична държава и принципа на върховенството на правото – основополагащ за българския правен ред“.
Юристите напомнят, че демокрацията е завършен модел на организация на обществото, публичната власт и правото. Той гарантира управление, основано на волята и правата на гражданите, изразени и защитени в установените от Конституцията форми.
"Опитът парламентът да бъде поставен в положение да свика противоконституционен референдум представлява акт, който – съзнателно или не – цели суспендиране на българската Конституция и връщане на страната десетилетия назад, зачерквайки достиженията в обществения и правния ѝ напредък след 1989 г.“, категорични са преподавателите от юридическите факултети.
Те отправят призив към професионалната общност на българските юристи да заеме категорична позиция в защита на върховенството на правото и на развитието на България като демократична европейска държава, в съответствие с Конституцията и международните ангажименти на страната.
Призовават Народното събрание да не нарушава Конституцията и да не поставя под въпрос мястото на България в Европейския съюз.
И се обръщат към българските граждани с апел за "осъзнато и отговорно участие в един от най-съдбоносните моменти в съвременната ни история и чрез активната си позиция да не допуснем страната ни да бъде върната назад в своето развитие като свободна, правова и демократична европейска държава“.