Проектът за изграждане на Седми и Осми блок на АЕЦ "Козлодуй" се развива в противоречие със законовите изисквания у нас и с европейските директиви. Управляващите си затварят упорито очите пред проблемите, които според мен го правят невъзможен. Това каза проф. Георги Касчиев – ядрен физик и бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

Един от големите проблеми с ядрената електроцентрала е съхранението на отработеното ядрено гориво, обясни експертът. "Имаме стратегия, която обаче е краткосрочна. Тя предвиждаше всяка година отработено гориво да се извозва за преработка. Тя не се изпълнява от поне 10 години и количеството на отработеното ядрено гориво, което се съхранява на площадката, непрекъснато нараства. Площадката постепенно се превръща в едно ядрено бунище, което е съвършено неприемливо“, обясни проф. Касчиев.

Още през 2020 г. Европейската комисия е наложила наказателна процедура на България поради това, че стратегията не отговаря на изискванията на съответната евродиректива и поради неизграждането на дълбоко геоложко хранилище в страната, допълни експертът. "Не виждам как може някой да разчита на това, че ще получим одобрение от Комисията, както и от останалите страни, ако продължаваме да сме в това състояние“, допълни той.

Вторият проблем според проф. Касчиев е много високата цена на новите ядрени блокове. "Те са буквално най-скъпите в света. Те са два пъти по-скъпи от реакторите, които Корея предлага и които бяха избрани на проведения в Чехия търг. "Уестингхаус“ буквално беше изритана от търга. Те са много по-скъпи и от турските реактори. Колко е тяхната стойност може да се види от двата завършени в САЩ реактора, които струват 36,5 милиарда долара, и от тези, за които има сключен договор с Полша, на стойност около 35 милиарда долара. Тук се подхвърляха едни приказки за една червена граница от 14 милиарда, която е просто заблуждение. Има десетки примери в историята на ядрената енергетика, когато поради неправилни разчети на първоначалната стойност проектите просто умират – около 85 проекта в света са рухнали поради тази причина“, посочи бившият председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели.

Проектите за изграждане на ядрени мощности трябва да имат оценка за въздействие върху околната среда. За Седми и Осми блок такъв доклад е разработен, но той е оспорен в съда, припомни проф. Касчиев. "Там се прояви най-неприятната корупционна черта на нашата съдебна система, която го одобри през 2019 г. Неговата сила е пет години – до април 2024 г. Но Министерството на околната среда твърди, че Регионалната инспекция във Враца е направила проверка и е установила, че изграждането е започнало още през 2022 г.“, каза той.  

По думите му с проекта за изграждане на два нови реактора на АЕЦ "Козлодуй“ България вече е загубила 1,5 милиарда лева. "Миналата година се гласува 1,5 милиарда да се дадат на дружеството "АЕЦ "Козлодуй“ – Нови мощности“, което развива този проект. Голяма част от тях вече са изхарчени. Миналата година се сключи поредният договор за близо 700 милиона лева“, припомни проф. Касчиев.

"Вместо вниманието да се насочи към това да се запазят Пети и Шести блок в работа възможно най-дълго и да се реши въпросът с управлението на отработеното гориво, имаме едно такова безгрижно, безотговорно отношение – като че ли да си поставиш ядрен реактор е все едно да си поставиш някаква термопомпа в мазето“, допълни експертът.

Той коментира и идеята за изграждане на центрове за данни край АЕЦ "Козлодуй“. Според него тя е добра, но не е подкрепена с анализи и прогнози. "Като че ли малко виси във въздуха. Около АЕЦ "Козлодуй“ има зони за сигурност, свързани с аварийното планиране. Това означава там да отидат да работят високоспециализирани специалисти, които не виждам да се насочват към АЕЦ "Козлодуй“, въпреки добрите заплати“, отбеляза проф. Касчиев.