"Ние трябва да променим методиката на работната заплата и трябва да догонваме равнищата на ЕС при едно икономическо условие - растежът на минималната работна заплата трябва да съответства на икономическия растеж." Това заяви народният представител от "БСП за България" проф. Румен Гечев от парламентарната трибуна по време на обсъждането на промените в Кодекса на труда. Левицата предлага увеличаване на минималната работната заплата на 850 лв. и тя да се определя като 50% от средната работна заплата в страната, съобщиха от пресцентъра на партията.

Той посочи, че в момента минималната работна заплата в България е 363 евро, докато в Хърватия тя е 700 евро, в Чехия - 664 евро (45% по-висока), в Унгария – 640 евро (43% по-висока).

"Най-страшното е, че Сърбия и Черна гора, които не са членове на ЕС, имат по-висока минимална работна заплата. В Сърбия тя е 463 евро или 22% повече от българската. Ние не можем да си позволим като страна членка на ЕС да потискаме минималната работна заплата, защото това води до потискане, а не до стимулиране на икономическия растеж", категоричен бе проф. Гечев.

Той определи като неприемливи аргументите на някои представители на бизнеса, че увеличаването на минималната работна заплата ще понижи конкурентоспособността на икономиката.

"Какви са фактите – страните с най-висока конкурентоспособност са страните с най-високи доходи и най-справедливо разпределение на доходите. Швеция, Дания, Германия, Франция, САЩ са страни с изключително високи доходи на човек на населението и минимални възнаграждения. Така че не е вярно, че ниската минимална работна заплата води до някакви конкурентни предимства – обратното е вярно", обясни социалистът.

"Нашето предложение отговаря категорично на европейската практика, то отговаря на директивата на ЕС и ще доведе до подобряване на разпределението на БВП и намаляване на изключително задълбочаващите се социални неравенства", каза в заключение проф. Румен Гечев.