Държавата ни трябва да подкрепи българския лев с всички средства на икономическата политика и да има борба с инфлацията. Това каза в ефира на "Добро утро, България" на Радио "Фокус" проф. д-р Татяна Хубенова, председател на Съюза на икономистите в България. Според нея това е основният критерий, който страната ни не изпълнява в съответствие на изискванията за встъпване в еврозоната. Въпреки всичко Делисивкова смята, че ние имаме нужда от еврозоната и въвеждането на новата валута.

"Ако трябва да коментираме вчерашните изказвания на нашия гост - еврокомисар Домбровскис и оценките на титулярите на нашите официални държавни институции, България все още не е в пълна готовност, България трябва да извърви своя път, да се подготви за приемане на еврото", уточни професорът.

Тя каза още, че живеем в сложни временана на икономически принуди.

"Те се отнасят и за България, и за всички европейци. България има нужда от еврозоната, така както еврозоната има нужда от България. Един споделен сценарий за бъдещето е много важен в такива времена, да има партньорствата и да има известна цел, път и механизми за постигане на по-добро бъдеще", обясни 

председателят на Съюза на икономистите в България.

Според нея инфлацията се оказала неочаквано устойчиво зло за европейските икономики, но и за България, като въпросът, който трябва да си зададем е: "Защо в България тя е по-висока, отколкото в Еврозоната. Защо в България? Кои са вътрешните огнища на инфлация, които ние трябва да овладеем с определена икономическа политика, с ясното съзнание, че никой друг не може да направи това, а българите, които трябва да подобрят функционирането на пазарите на икономиката."

Проф. Делисивкова е на мнението, че присъединяването ни към Еврозоната има безспорни предимства:

"Ще имаме значителни предимства, принадлежейки към голямо парично пространство с по-ниски лихвени проценти, с това, че вътре в страната и като инвестиционен ресурс, и като мярка на стойност, и като средство за обръщение, и като международно платежно средство, ще функционира еврото като втората основна резервна валута в света", заключи проф. д-р Татяна Хубенова.