Добрият баланс в организма зависи от бъбреците. Високопротеиновата диета по данни от големи световни нефрологични списания може да направи камъни в бъбреците. Тя е причина при някои млади хора да се появи хипертония, която допълнително уврежда бъбреците, сърцето и мозъка. Това каза д-р Боряна Делийска – специалист по нефрология и вътрешни болести, доктор на медицинските науки, професор към Медицинския университет – София и Клиниката по нефрология в ИСУЛ, в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус". 

Високопротеиновата диета при бодибилдъри пък е съпътствана от прием на много калций и може да доведе до отлагане на калций не като камък, а в тъканта на бъбреците, което също води до влошаване на функцията им, обясни специалистът. 

Д-р Делийска обясни, че 1% от тъканта на всеки орган "дреме" и се активизира при рискови и критични за организма ситуации. В обикновени условия и при нормално хранене 1/3 от бъбречната тъкан "дреме", но при претоварване тя се активира.

"С приема на повече белтъци ние форсираме малко бъбрека, но това е еднократно. Ако този прием на белтъчини е продължителен, бъбрекът непрекъснато работи на максимални обороти и това води до неговото увреждане и намаляване на функцията му", обясни д-р Делийска.  

Болестите, засягащи бъбреците, обикновено нямат съпътстващи симптоми. Бъбреците тихо страдат и обикновено до лечение се стига в краен етап на тяхното увреждане.  Затова препоръките на специалиста са преди човек да започне кето диета, да направи изследване на два показателя от кръвта – креатинин и пикочна киселина, и урина.

"Те ще дадат много точна представа дали има някакъв проблем с бъбрека, който върви тихомълком, който не се разбира. 2/3 от нашите пациенти са млади хора до 40-45 години, за съжаление", посочи д-р Делийска.  

Живко Кръстев