Преди да се обсъжда дали да се увеличи възрастта за пенсиониране или осигурителната вноска, трябва да се постави на масата по-големият въпрос – какво не е наред във философията на цялата ни данъчна и осигурителна система. Това заяви проф. Богомил Манов от Фискалния съвет в предаването "България, Европа и светът на фокус“ по Радио "Фокус“.

Повод за разговора стана проведеното заседание на Социалната комисия в парламента, на което депутатите одобриха срок от шест месеца за създаване на пътна карта за реформа в пенсионната система. Към ангажираните институции – Министерството на финансите, НОИ, КФН и НАП – ще се присъедини и Фискалният съвет. Основният въпрос обаче остава отворен: Кое да се повиши – пенсиите или пенсионните вноски?

Проф. Манов определи този дебат като погрешно формулиран. Според него фокусът трябва да бъде преместен от отделни елементи към общата структура и логика на системата.

"В момента системата е обърната – в България около 90% от приходите в бюджета идват от данъци, но две трети от тях са косвени – ДДС, акцизи, мита. Това натоварва най-много хората с ниски доходи“, обясни той. По думите му в повечето европейски държави преобладават преките данъци и има необлагаем минимум, както и прогресивна скала. У нас обаче се прилага плосък данък, който задълбочава социалното неравенство.

"Солта, която яде бедният, е същата като тази, която яде богатият. Но когато и двамата платят ДДС, ефектът върху разполагаемия им доход е драстично различен“, каза Манов, цитирайки класическата икономическа максима.

Професорът постави под съмнение ефективността на сегашната пенсионна система, като подчерта, че близо половината от средствата за пенсии идват от държавната субсидия, а не от осигурителни вноски. "Ако през 2020 г. участието на бюджета беше около 5 млрд. лева, днес то е над 11 млрд.“, изтъкна той.

Освен това, според него системата страда от "тотална уравновиловка“ – около 1,6 млн. пенсионери получават под 1000 лева месечно, което обезсмисля връзката между трудов принос и пенсионно обезпечение.

"Когато хората не виждат връзка между това, което внасят, и това, което получават, мотивацията им да се осигуряват на реален доход изчезва“, категоричен е Манов. По тази причина той се обяви против механично повишаване на осигурителната вноска или възрастта за пенсиониране. "Това ще удари конкурентоспособността на бизнеса и ще намали покупателната способност на хората.“

Като възможно решение проф. Манов предложи да се помисли за леко увеличаване на ДДС с един процентен пункт. "Това би дало възможност да се събират повече приходи дори от сивия сектор и да се разшири обхватът на реалното осигуряване“, аргументира се той.

Друга негова препоръка е свързана със засилване на втория и третия пенсионен стълб – допълнителното задължително и доброволно осигуряване, където според него връзката между принос и получена пенсия е по-силна и справедлива. Той предлага постепенно преливане на част от осигуровките от държавното обществено осигуряване към тези фондове.

"Пенсията трябва да бъде функция на това, което човек е внесъл – това е основополагащ принцип, без който не може да има устойчивост“, заключи проф. Манов.