основните му цели, глобалните теми за обсъждане и разпеделението им по етапи на обучение.
"Тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план. Представяме само тази програма, защото за другите две програми - "Религия и православно християнство" и "Религия и ислям", ще стъпим на съществуващите програми. Този документ е само основа за обсъждане, тепърва ще се изработва програмата, ще се доработва визията. Но искаме да публикуваме този документи и да стъпим на нещо като текст, по който да се проведат дебатите", каза министър Вълчев днес.
Ето какви са примерните глобални теми, около които може да се осъществява обучението:
1. Себепознание – самоуважение, самоконтрол, чувства и желания, силни страни, право на личен живот, чувства и емоции – разпознаването им и здравословното им изразяване.
2. Приятелство и съжителство – споделяне, сътрудничество, доверие, прошка,взаимопомощ, уважение към другите, емпатия, толерантност и приемане на различията – културни, религиозни, индивидуални.
3. Морални норми и етични правила – честност, справедливост, свободна воля, правила и права, солидарност, морални и социални правила.
4. Ценности и добродетели – свобода, отговорност, доброта, търпение, смелост, скромност, благодарност, състрадание, отзивчивост, щедрост, устойчивост, усърдие.
5. Разрешаване на конфликти – видове конфликти, стратегии за мирно решаване, противодействие на агресията, противодействие на езика на омразата.
6. Съвременни морални предизвикателства – околна среда, природа и етика,
отговорно поведение, опазване на природата, ангажираност, медии и етика, истина и манипулация, безопасен интернет, етика в професиите.
Примерно разпределение на темите по етапи на обучение
В началния етап основното съдържание на програма "Добродетели/етика“ се
формира от ключови теми за морала.
В 1. клас например то ще е ориентирано около въпросите за добро и зло, доверието и вярата и тн.
Във 2. клас, например, ще е насочено към честността, добротата, уважението, прошката и приемането, мъдростта, мирното решаване на спорове, ролята на традициите и обичаите.
В 3. клас може да се надгражда около въпросите за правилното и грешното, търпението и дълга, светостта и уважението към живота, надеждата, състраданието и милосърдието, страха и тъгата, вземането на решения, националните будители, героите и светците.
В 4. клас акцентът може да е върху справедливостта и смелостта, различията и толерантността, силата да се отказва, свободата и отговорността, влиянието на медиите – истина и фалш, отговорния избор за природата, значението на ритуалите.
В прогимназиалния етап на основното образование фокусът може да бъде върху съществуването на различните видове права (например на детето, на потребителя,на пациента и т.н.), върху баланса между свободата и отговорността, справедливостта и закона, върху последиците от действията на отделния индивид, върху предимствата на разбирането на различията между хората (културни, религиозни и лични), върху религиозните норми и етичните правила в съпоставителен план, върху прилагането на добродетелите в ежедневието, като се работи и интегрирано през различни учебни предмети и предметни области.
В гимназиалните етапи, където се изучават учебните предмети философия и гражданско образование, обучението в областта на добродетелите може да надгражда основни етични теории (антична етика, християнска етика, съвременни етични теории) и разбиране как те могат да помагат при решаване на морални дилеми, на проблеми на етиката в дигиталната ера, на развитие на личната идентичност и ценности.
МОН представи темите, които ще бъдат обсъждани от учениците по време на новия предмет "Добродетели и религии". На сайта на ведомството вече е публикувана Концепцията за изучаване на предмета, която акцентира на Приятелство и съжителство, себепознание, морални норми - това ще коментират учениците в часовете по "Добродетели и религии/етика"

©