Хората не бива да бъдат побърквани с усещането за нестабилност - държавата има известни проблеми, но това не означава, че тя е в режим на свободно падане. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Мисля, че вече няма спор по темата за инфлацията. Виновници за нея са очевидните картелни формирования, които КЗК започна да разследва и се надявам, че ще завърши с успех. Важно е да се знае, че няма давност за картелите, т.е. когато и да ги установят, могат да наложат съответните санкции, а те са в сериозни размери“, каза той.

Пламен Димитров посочи също така, че 1/3 от инфлацията в България е "родна продукция“, заради злоупотребата с пазарната среда и лошото пазарно поведение на българите като цяло.

"За две години са дадени около 12 млрд. лева помощи към бизнеса по различни програми и мерки. Тези пари дадоха тласък за развитие на икономиката, но доведоха и до сериозен ръст в инфлацията. Нашата оценка също така показва и сериозна загуба на приходи в бюджета на държавата. Фискалният резерв нарасна през последните месеци и достигна над 16 млрд. лв. Така че не може да се гледа едностранчиво“, обясни още той.

Президентът на КНСБ подчерта, че преговорите за увеличаване на заплатите в частния сектор вървят добре и вече има сектори с увеличени заплати за последните две години с 30-40%. "Бизнесът на места се държи много адекватно, но има и такива – като ВИК и текстилната индустрия, където компенсацията е 10-12% при инфлация от малко под 30%. Там хората са недоволни и това е разбираемо“, подчерта още той.

Пламен Димитров беше категоричен пред bTV, че "хората не бива да бъдат побърквани с усещането за нестабилност“. Той е категоричен, че държавата има известни проблеми, но това не означава, че тя е в режим на свободно падане или каквато и да било фискална криза.

"Не е вярно, че трябва да затягаме коланите и да се подлагаме на някакви рестрикции“, подчерта още той. Обясни също така, че "изказването на служебния финансов министър беше с оглед да дисциплинира собствените си колеги, защото през последните месеци министрите искат все повече и повече“. Според него в доклада, предназначен за МС, а не за медиите, черните краски умишлено са били засилени.

Пламен Димитров даде и рецепта за справяне със ситуацията – "завишаване на приходите, затягане на всякакви данъчни дупки, които бяха отворени с оказването на помощ, и въвеждането на еднократен данък върху свръхпечалбата“.