Има много примери както на млади, така и все повече на по-възрастни хора, в пенсионна възраст, които се прибират от чужбина и започват да действат, да променят хората и обстановката около себе си, като предават големия опит, който са натрупали в чужбина. Това каза в предаването "50 причини повече" на Радио "Фокус" водещият  на новините Петя Кертикова – автор на поредицата "Завърналите се" по Bulgaria ON AIR, превърнала се и в успешна книга.

"И там е уловката: дали държавата може да приеме обратно своите си хора, дори и на тези години, и да ги използва там, където може да са полезни. Не е случайно много правителства на държавно ниво в много европейски държави, в САЩ, създават условия за хората, когато излязат от активна работна възраст, да има къде отново да си дадат усилията си всеки ден. И за тези зрели професионалисти, които са лоялни, търпеливи, разчита се на тях, ако има такива програми да помагат някъде, има още много какво да направят". 

Изключително важно е да има приемственост между поколенията, категорична е тя, като за нея усилието ден след ден води до големите резултати. "България има какво да предложи и на младите, и на зрелите професионалисти, които се завръщат от чужбина. Разбира се, ние си познаваме България, тя е пълна с предизвикателства, но си е нашата страна и от нас зависи да си я оправим. Хората, които се прибират, имат страшно много какво да дадат". 

По думите ѝ се наблюдава интересната тенденция на повишен ръст на хората, завръщащи се в България, от северните страни, отколкото от южните, Испания, Италия. Но според журналиста това къде се намираш, няма голямо значение – ако идеята за завръщането не е узряла все още в главата ти, човек стои в чужбина и трупа още опит. "Има различни примери, но все пак най-накрая човек си го тегли коренът, родителите, които, за съжаление, не стават по-млади'. 

Все повече български компании оценяват потенциала на завърналите се от чужбина хора, които дори и на една по-зряла възраст има какво да дадат и има как да го дадат най-важното, смята Петя Кертикова.