"Доброволците, които се притекоха на помощ на украинските бежанци още в първия ден на войната, са достойни за уважение и искрено възхищение. Те помагат да се култивира солидарност и чувство за отговорност към по-слабите. Тези български мъже и жени вероятно предпочитат да останат анонимни и нямат нужда от награди. Като общество обаче ние имаме необходимост да ги получат, за да окуражим примера им“. Това каза президентът Петър Стоянов в Нов Български университет (НБУ) на церемонията по връчване на първия по рода си приз за гражданска доблест и човешка доброта в подкрепа на украинския народ.

Според него темата за базовия морал и инстинкта към доброто трябва да бъде в основата на всичко, включително на политиката. "Всеки ден произвеждаме негативни новини, а понякога дори по няколко пъти на ден. Затова е важно позитивните инициативи и примери да не остават в периферията на общественото внимание“, допълни Петър Стоянов. Президентът връчи голямата награда за цялостен принос на Олена Коцева от сдружението "Мати Украйна“, което е организирало над 54 тона помощи и е събрало и дарило над 1,5 млн. лв. на нуждаещите се както в България, така и в Украйна. В категорията за най-активен доброволец беше отличена Тихомира Методиева. Наградите за подкрепа от предприемач и от социална група отидоха при Манол Пейков и Никола Рахнев от Гората.бг. На всички над 30 номинирани граждани и организации бяха връчени грамоти.

Специална благодарност поднесе посланикът на Украйна Н.Пр. Виталий Москаленко. По думите му украинците и българите са много близки и оказаната помощ е проявление на характерната за българския народ емпатия. Бившият вицепремиер, образователен министър и настоящ председател на настоятелството на НБУ Веселин Методиев допълни, че да останем хора е основата, върху която трябва да живеем и да възпитаваме децата си.