В последната работна сряда на този парламент депутатите приеха и на второ четене Законопроекта за денонсиране на Споразумението за основаването на Международната инвестиционна банка и на Споразумението за организацията и дейността на Международната банка за икономическо сътрудничество. Текстовете от законопроекта бяха одобрени със 105 гласа "за" и  37 "против" от "БСП за България" и "Възраждане". С това решение се прекратява членството на България и в двете банки, предаде репортер на Агенция "Фокус".

Денонсирането на споразуменията влиза в сила шест месеца от получаването на официалните уведомления, изпратени от правителството на България до Съвета на управителите на Международната инвестиционна банка (МИБ) и Съвета на Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС). 

В мотивите на законопроекта се казва, че Русия е най-големият акционер и в двете банки. Припомняме, че на заседание на Министерски съвет бе прието решение, с което е дадено съгласие за предприемане на необходимите действия относно участието на страната ни в обща позиция на държави-членки на Европейския съюз за прекратяване на членството им в МИБ и МБИС. Към тази позиция се присъединяват България, Полша, Чехия, Словакия и Румъния. Към нея не се присъединява Унгария. 

По време на дебатите по темата народният представител от "Възраждане" Димо Дренчев отбеляза, че с това решение двете банки ще подлежат на санкции. "В резултат след една, две, пет години, когато войната приключи и санкциите паднат, Русия или Унгария, или и двете страни, ще са изкупили нашия дял и те ще си имат банки, а ние ще имаме евроатлантическа солидарност", бе категоричен той.