Парламентът отхвърли законодателни промени, с които репресираните от комунистическия режим лица да получават по-висока надбавка и да бъде въведена категорията "пенсия за репресия". Предложението бе направено от парламентарната група на "Демокрация, права и свободи". 

Законодателните промени засягаха Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресираните лица, както и Кодекса за социално осигуряване. Те щяха да натоварят допълнително държавния бюджет. 

С тях се предвиждаше да бъдат обхванати около 6000 души в страната - репресирани или преживели съпрузи на репресирани, включително българи, станали жертва на "Възродителния процес". 

Към момента репресираните от комунистическия режим лица получават надбавка над пенсията си. Според вносителите обаче тази надбавка не може да бъде получена, ако лицата не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст, тя им се отказва от Националния осигурителен институт. 

От ДПС-ДПС предлагаха също така увеличение на средствата по надбавката с 50%. В бюджета за 2025 година са предвидени около 9 млн. лева за репресираните лица. С увеличението се очакваше да бъдат необходими още 5 млн. лева. 

Според ДПС-ДПС промените ще донесат "морална реабилитация" на репресираните лица. 

Румен Христов от ГЕРБ-СДС заяви, че законодателни промени, които да овъзмездят репресираните, ще бъдат направени. Той каза, че между законопроекта на ДПС-ДПС и този на първата политическа сила има разлики, като призова да се изчака за разглеждането в комисии на втория. 

"Това ще стане. Важното е да намерим най-добрата формула, по която да подпомогнем тези страдалци", заяви Христов. 

При гласуването 39 бяха "за" (бел. от ред.- 21 от ПП-ДБ и ДПС-ДПС), 52 "против" (бел. от ред. - "Възраждане", 11 от БСП-ОЛ и МЕЧ), а 84 се въздържаха (бел. от ред. - ГЕРБ-СДС, 4 от  ПП-ДБ, 5 от БСП-ОЛ, ИТН и "Величие").