Основната задача на всички институции и на всички политици е как да съхраним българската нация в този сюблимен момент на кризи. Това каза председателят на Управителния съвет на Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ) Калоян Паргов за "Фокус" във връзка с дискусионния форум "Демографската криза – причини, фактори, динамика“.

"Катастрофа е просто за да се изплашим, тъй като знаете, че докато един човек не го изплащат лекарите, той не взима мерки да обърне внимание сериозно върху здравето си. А се оказва, че здравето на нацията е силно влошено. Един от основните изводи, колкото и жаргонно да звучи е, че сме не само най-бедната нация, но сме и най-болната нация. А и сме глупави да продължаваме да упорстваме по нанадолнището, по което сме тръгнали. И затова "катастрофа“ е по-скоро, за да изплаши болния пациент, за да започне да взима мерки", изтъкна той.

"Истината е, че време за губене няма и времето за решение е днес, сега и веднага. Това е тема, която е крайъгълен камък и може да бъде обединителна, както всички теми в парламента, които в момента се въртят – дали "за“ еврозоната, "за“ "Шенген“ – особено "за“ "Шенген“ е обединителна тема, всички партии са "за“ "Шенген“, но демографският проблем може да бъде обединителна за всички партии, но те самите да предлагат леви, десни или либерални решения и политики с цел преодоляването на този проблем, което пък арбитър на този спор ще бъде българският избирател на едни или на други избори, давайки подкрепа на едни или на други политики, които да решат този въпрос. Но основната задача на всички институции и на всички политици е как да съхраним българската нация в този сюблимен момент на кризи, на демографска криза – някои я наричат "катастрофа“. И всички решения и дори законодателни инициативи трябва да минават през призмата на този хоризонтален проблем – аз го нарекох проблем на проблемите или задача на задачите", подчерта Паргов.

По думите му тази тема касае качеството на живот и усещането за перспектива у гражданите.