"Човечеството е превърнало своя стомах в свой бог, за съжаление това е реалната истина, което всъщност е безумие, защото човек освен тяло има и душа, която е много по-важна и по-съществена от всички останали неща, включително и тялото на човека“, това каза за Агенция "Фокус“ отец Боян Саръев, човекът, приел за своя съдба връщането на хората от Родопите към изконната християнска вяра, в навечерието на Рождество Христово. 

Човечеството още при своето сътворение избира да върви по собствените си пътища, по пътищата на човешките си хрумвания, а не по Божията воля. Това довежда до драматичната му история, описана още в Библията. Затова човешката история е поначало трудна, драматична, противоречива и често пъти кървава, придружена с глад и мизерия. Началото на надеждата за спасението на човечеството от първородния грях и възстановяване на безсмъртната му природа е раждането на Бога, на Исус Христос, става ясно от думите на отец Саръев. 

"Грехът е най-страшният бич, който е преследвал още от грехопадението насам човеците и е нанесъл най-много поражение и злини за човека.  Говори се месеци наред преди Рождество Христо за Коледа, Бог се показва като един старец, който пие "Кола“, който гръмко се смее, когото свързваме с промоции по магазините, изобщо човечеството е вторачено твърде много в собствените си консуматорски отношения към света около себе си. Или както казва апостол Павел, човечеството е превърнало своя стомах в свой бог, за съжаление това е реалната истина, което всъщност е безумие, защото човек освен тяло има и душа, която е много по-важна и по-съществена от всички останали неща, включително и тялото на човека“, каза още отец Саръев. 

За съжаление, не само българинът, а светът въобще не разбира и не осъзнава, и не стига до дълбочината на духовните празници като Рождество Христово, защото човекът е консуматорско и бездуховно същество, той търси материалното, търси блясъка, става ясно от думите на Саръев. 

" Аз 30 и няколко години погребвам хора, не съм видял един човек да е занесъл нещо със себе си в отвъдното. И най-бедните, и най-богатите си отиват - гол идва човек на този свят и гол си отива“, напомня отецът.