Министърът на културата Найден Тодоров се срещна днес с директорката на Националната библиотека на Нигерия професор Чинуе Ануноби. В срещата взе участие и директорката на Националната ни библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ доц. д-р Красимира Александрова, съобщиха от Министерството на културата.

Професор Чинуе Ануноби и водената от нея делегация са в страната ни за първи път по покана на техните колеги от Националната ни библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и нейния директор доц. д-р Красимира Александрова. Тя посочи, че при това първо посещение на колегите й от Нигерия заедно са започнали конкретна работа по подписването на Меморандум за сътрудничество между националните ни библиотеки. Доц. д-р Красимира Александрова сподели още, че заедно с колегите си са дискутирали различни аспекти от съотвеното законодателство, свързано с дигитализацията, а в програмата на утрешния ден е предвиден уъркшоп за опазване на книжовното наследство.

Министър Тодоров приветства гостите с добре дошли в страната ни и изрази увереност, че визитата им не е случайна, като цитира старата българска поговорка, според която книгата е прозорец към света. По думите му това бе доказано в България и през последните години, когато бяхме затворени заради пандемията от Ковид-19.

"Аз съм един от хората, които бяха буквално спасени от книгата", изтъкна министър Тодоров и разказа как в момента, в който Националната ни библиотека частично е отваряла отново вратите на читалните си, той е бил всекидневен техен посетител. Министър Тодоров каза още, че точно сега, когато гледаме към бъдещето, е особено важно да продължим процеса на обновление и на дигитализацията на библиотеките.

"Имаме специален план, който включва и Националната ни библиотека", каза министърът на културата и допълни, че страната ни е минавала през много изпитания в последните 140 години, изпитала е много кризи, които са водили до загуба на национална памет.

"Възстановяването на тази памет винаги е започвало от библиотеките", подчерта министър Тодоров. По думите му дигитализацията е изключително важна, защото има хора, които нямат възможност да отидат физически в библиотеките, но разполагат с интернет и така могат да разполагат с цялото писмено наследство.

Професор Чинуе Ануноби благодари на министър Тодоров за топлото посрещане, което е получила в страната ни и изказа възхищението си от начина, по който българите уважават историята си, пазят я и я предават на идните поколения.

"Всъщност Вашите спомени са в библиотеката", каза проф. Ануноби. Тя сподели, че е впечатлена от факта, че Националната ни библиотека разполага и с външни хранилища.

"Това е свидетелство за ангажираността на правителството Ви, на държавата Ви, с каузата на библиотеките", сподели директорът на Националната библиотека на Нигерия. Тя посочи, че е впечатлена и от факта, че вече имаме дигитализирани над 400 000 единици и смята, че технологиите в библиотеката ни са на високо ниво. Специални благодарности изказа и на посланика ни в Нигерия Янко Йорданов, който е спомогнал за контакта между двете национални културни институции.

"Щастливи сме, че вече имаме това сътрудничество вече две години и като резултат от него вече е реалност нигерийският кът в Националната библиотека на БългарияИ, допълни проф. Ануноби. Тя добави, че през следващата година ще се навършат 60 години от основаването на Националната библиотека на Нигерия и се надява да отбележим тази годишнина заедно.