Парламентът прие на първо четене промени в Наказателния кодекс, с които наказанията за обида и клевета към публични личности се намаляват, предаде репортер на Агенция "Фокус". Целта е квалификациите по този вид престъпления да не се използват като инструмент за натиск над медиите.

Това е първата законодателна промяна, която трябваше да се направи до края на годината по Плана за възстановяване и устойчивост.

"С този законопроект България трябва да свали от себе си обвинения от Европейския съд за правата на човека. България не спазва начина, по който се налагат наказанията за обида и клевета и се нарушава свободата на изразяване. Стандартът е, че публичните лица трябва да имат по-висока търпимост съм обида и клевета от другите", посочи правосъдният министър Крум Зарков.

Бяха приети и промени, които защитават правата на хората като се наказват расистките и ксенофобските изказвания, подбуждащи към омраза.

"На 9 срещу 10 ноември националсоциалистическия режим слага началото на Холокоста. Направихме опити в България да бъдат възприети световни норми и да се разпознават в България човеконенавистни режими. България ще се впише в цивилизационния контекст и ще преследва тези, които боравят с подобна реторика. Нееднократно сме ставали свидетели на поругаване на храмове и паметници", заяви Георг Георгиев от ПГ на ГЕРБ- СДС.

"Тези законопроекти са важни за нас, защото отстояват европейските ценности на свободните хора", посочи Надежда Йорданова от ПГ на "Демократична България".

От ДПС изразиха подкрепа и към двата законопроекта.

От "Възраждане" определиха законопроектите като "глупост" и заявиха, че вместо депутатите да се занимават с тях, би трябвало да разглеждат промени, свързани с борбата с битовата престъпност.

"Чухме няколко пъти, че за да получим парите по Плана за възстановяване, трябва да приемем тези законопроекти. Това значи, че пари се дават с условие", коментира председателят на ПГ на "Възраждане" Костадин Костадинов.

От "Продължаваме промяната" възразиха, че дебатът дали тези законопроекти са важни или не е излишен.

"Не е вярно, че ще останат незащитени длъжностните лица, които ще бъдат обидени и наклеветени. Този законопроект поставя знак за равенство между всички български граждани", заяви Рена Стефанова от ПГ на "Продължаваме промяната".

"Гледаме законопроектите, внесени от МС. Това е представата за спешност на министерството на правосъдието", коментира Радомир Чолаков от ПГ на ГЕРБ- СДС.

"Служебният кабинет подготви всички законопроекти по два белега: тези, които са по Плана за възстановяване и след това, където има висящи производства срещу България", аргументира се служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

За да влязат в сила, законопроектите трябва да бъдат одобрени и на второ четене в пленарната зала.