Крум Зарков, предаде репортер на "Фокус“.
Законопроектът предвижда наказателен съдия от Върховния касационен съд, Апелативен съд или Окръжен съд, но с ранг на върховен съдия да ръководи разследване срещу главния обвинител на държавата или неговите заместници, когато това се налага, допълни Зарков. "Разследващият ще бъде временно назначен за прокурор във ВКП и ще бъде избиран на случаен принцип от списък с магистрати, предварително дали съгласието си да изпълняват подобна функция.“
"Това не е цялата съдебна реформа, но без този законопроект съдебна реформа няма да има, защото това е лакмуса за политическа воля. Надявам се законопроектът да бъде сериозно обсъден и обмислен, но най-вече да бъде приет и то в първите месеци на новото народно събрание, тъй като той се очаква от българските граждани и международните партньори като решителна стъпка напред в провеждането на съдебна реформа", допълни служебният правосъден министър.
Този законопроект е абсолютно неизбежен. Това е проектът, с който най-накрая ще успеем да отговорим на изискването на европейските стандарти и на осъдителното решение срещу България по делото "Колев". Законопроектът ще свали над 80 осъдителни решения срещу България. Има и символно значение", заяви още Зарков.
Току-що Министерски съвет одобри отново предложението на Министерство на правосъдието за изменение в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, свързани с повишаване ефективността на наказателното производство и регламентиращи ефективен механизъм за търсене на наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници. Това каза на брифинг пред журналисти в Министерски съвет служебният министър на правосъдието Министър Зарков: МС одобри отново предложението за механизъм за разследване на главния прокурор
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
23:01 / 30.04.2025
Габриела Димчева: През месец март работа са започнали близо 17 00...
22:08 / 30.04.2025
Наталия Киселова за F-16: Трябва да се пази животът на летците, к...
21:36 / 30.04.2025
Експерт обясни причините за срива на мрежата при някои от мобилни...
20:43 / 30.04.2025
Николай Денков за ареста на шефа на митницата в Пловдив: Това е о...
20:06 / 30.04.2025
Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като...
19:07 / 30.04.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21306) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19616) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12119) | 23% | ![]() |