Има голяма вероятност да спрем да носим бойното си дежурство над страната. Това каза на брифинг пред журналисти военният министър Димитър Стоянов, предаде репортер на Агенция "Фокус“.

Бяхме изготвили програма за модернизиране на Българската армия, включваща 13 проекта. "Тя не беше внесена в Комисия по отбрана и не беше разгледана от Народното събрание. След 3 години, период в който загубихме 10 млн. долара, да сключим договор с Федералния резерв на Ню Йорк и да открием сметка, по която да се внасят всички финансови средства за всички международни договори със САЩ“.

Открихме набирателна сметка, в която за първи път останаха 170 млн. лв. Тези средства бяха върнати към Централния бюджет и остават на разположение на Министерство на отбраната, за да бъдат използвани за модернизация на Българската армия, допълни Стоянов. "Вече сме на следващия етап за предоставяне на оферта за модернизация на сухопътни войски. В момента се правят оценки за увеличаването на капацитета на танковете, които да могат да бъдат модернизирани в българската армия.

Димитър Стоянов допълни, че във Военноморските сили са били сключени 3 договора, осигуряващи доставка на въоръжение за новите многофункционални патрулиращи кораби.

ВВС беше подписан договор за втори транш Ф-16, допълни Стоянов. "През месец октомври бяха открити първите строителни площадки за подготовка на инфраструктура за приемане на новия изтребител на това летище“.

Продължаваме подготовката на документите за модернизация на Българската армия, заяви военният министър. "Трябва да бъдат изготвени проекти за неструктурирани проекти на летище граф “Игнатиево", там закъсняваме с две години. Поставили сме срок до средата на 2024 да бъдат приключени тези проекти“.

За двата двигателя за МиГ-29, Стоянов обясни, че имаме предоставени от Полша. " Единият го приехме без забележки, а другият има нужда от допълнителни поправки.“

На въпрос как ще бъдат финансирани новите сделки без бюджет, министър Стоянов отговори: " Процесът е изключително дълъг. В момента правим необходимата подготовка и набиране на информация. Първо, придобиваме информация и така научаваме кое, как и къде се произвежда. След това искаме оферта, в която има конкретика с цифри. След това искаме договор и се прави проект за внасяне в Народното събрание за инвестиционни разходи. В момента сме на етап на искане за предоставяне на информация. Дори одобрени, 4-те договора, плащанията не могат да бъдат извършени в рамките на една година. По тази причина искаме разсрочване на плащанията в рамките на 10 години."

България очаква оферти за бойни самолети от три страни, допълни Стоянов. "Към момента МО няма повече конкретика за конкретни числа. Самолетите, за които за изпратени запитвания и съответните страни: Ф-16 блок 32 от Израел. Грипени от Швеция. Мираж 2005 от Франция."

Началникът на отбраната адмирал Евтим Евтимов добави, че в последните години, в резултат няколко пъти повишаване възнгражденията на военнослужищите е имало задържане на персонала. "Но предвид инфлационните процеси се наблюдава отново спад. Службата в българската армия е отговорна и тежка и трябва да бъдат уважавани българските мъже и жени, които носят униформата. Трудно е да бъдем конкурентни на пазара на труда. Искаме хората да отдадат част от своя живот на държавата, но и трябва да държавата да даде своето на военните."

Димитър Стоянов добави, че все по-трудно ще става за набиране на курсанти. "Опрделено мотивацията на младите хора да служат в Българската армия не е достатъчно високо ниво. Ние трябва да намерим нужните механзми, за да се справим с тази, бих казал, почти невъзможна задача."