По линия на Министерството на иновациите и растежа ще отворим за кандидатстване процедури за над 1 млрд. лв. само през първите шест месеца на 2023 година. Тази финансова инжекция ще е по три направления – Плана за възстановяване, новата програма конкурентоспособност (ПКИП) и новата програма за научни изследвания, иновации и дигитализация (ПНИИДИТ). Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, съобщиха от Министерството.

"Доказахме, че сме екип на растежа и ускорението и постигнахме успехи в две посоки – Плана за възстановяване и структурните фондове", каза Пулев и подчерта, че през август, при приемането на поста, по Плана за възстановяване е заварил в МИР една отворена процедура с 4 подадени проекта.

Министърът посочи, че в изминалите няколко месеца са постигнати успехи и по структурните фондове.

"В рекордно кратък срок бяха одобрени 2 програми (ПКИП и ПНИИДИТ) към МИР с общ ресурс от 5 млрд. лв.", каза той и изтъкна, че по изпълнението на Плана за възстановяване Министерството е абсолютният шампион в сравнение с другите.

"Имаме 2 процедури с подадени над 10 хиляди проекта в МИР, като първите 953 одобрени фирми вече са публикувани. Буквално обиколихме държавата, срещнахме се с 27 областни управители, представители на местната власт, за да покажем, че Планът е отворен и работи и пари за българския бизнес има. На ниво държава заварихме 0 одобрени програми за 0 лева, а вече имаме 10 одобрени програми за 20 млрд. лева", каза той за постигнатите одобрени програми от ЕК в мандата на служебния кабинет.

По думите му още до март - април предстои отварянето на 7 процедури за микро-, малки и средни компании по ПВУ, ПНИИДТ и ПКИП, по които фирмите ще могат да получат средства за разработване и внедряване на иновации, за развойна дейност и интелектуална собственост, за изграждане на фотоволтаични системи и батерии за локално съхранение на енергия за собствени нужди, както и за изграждане на цифрови и иновационни хъбове, за индустриалните зони в страната.