Протест на музейните работници в Кюстендил

© Фокус
Протестът е под надслов "Няма висока култура без достойно заплатен труд“ и се организира от синдикалните организации в музеите и художествените галерии в България.
В протестната декларация се посочва, че недоволството е срещу малкия размер на бюджетните средства, предвидени за развитието на музеите и галериите за 2025 година. Казва се още, че правителството и държавните институции нехаят или гледат пренебрежително на културните институти.
Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и художествените галерии спрямо миналата година е само 5%. Настоява се за увеличение на бюджета с 20%.
"Ние, специалистите в сферата на музеите, ще продължаваме да работим все така отговорно и всеотдайно на своите много задължаващи будителски позиции, но добре би било управляващите да си дадат сметка срещу какви възнаграждения го правим. Средната брутна заплата в сектора е 1619 лева“, се посочва още в декларацията.
"Нашият колектив е малък, но пък е висококвалифициран. Ние сме призовани да опазваме богатството на Кюстендилския район. Да го запазим и да го предадем на бъдните поколения. Едно от най-важните богатства на България е нашето културно-историческо наследство. Нашият музей събира, опазва и популяризира културните паметници от региона от 1897 година до днес, ще продължи да го прави и в следващите години, но проблем в опазването на това наследство са недобрите условия за работа в културните институции“, каза археологът Румен Спасов.
Той посочи, че музейните експерти работят за ниски възнаграждения. От една страна се грижим за опазване на нещо безценно за нацията, а от друга страна ние самите трудно живеем. Ние искаме да живеем достойно и нормално в нашата държава. Искаме да може да отглеждаме нашите деца, да се грижим за нашите родители, без да се налага да теглим кредит. Нашият живот е на кредит.