Марта Кос: Европейският съюз не може да има готови решения за всяка криза

© БНТ
Еврокомисарят коментира охладнелите отношения между Европа и САЩ.
"Ние изградихме наистина добри отношения с Америка в миналото. Имаме отлични примери за културни, научни и други взаимоотношения. Днес има известни притеснения, напрежение, което може да означава, че Европа трябва да се преорганизира, да се погрижи по-добре за своята сигурност. От друга страна има търговски проблеми. Ще видим как ще протекат преговорите между комисаря Шевкович и САЩ, продължавам да смятам, че ще продължим да работим заедно. Може би и по-различно в областта на търговия".
Според нея някои отношения ще останат отлични:
"По-различно в смисъл, че трябва да реагираме на действията на САЩ, но съм сигурна, че някои отношения ще останат отлични. Знаем, че ще продължим да си сътрудничим в някои области по-лесно, в други не толкова лесно. Никога не е лесно да се управляват взаимоотношенията. Смятам, че тази трансатлантическа криза, както я наричат някои, може да означава, че ще предефинираме нашите отношения и ще изведем на предем план европейската икономика, европейските дружества и българските фирми, които провеждат търговия в САЩ. Аз гледам позитивно на нещата, но няма да е лесно", каза еврокомисарят.
Тя обясни още, че геополитиката в действителност се е променила много през последните години, не само след като избухна войната в Украйна, а сега и с новата американска администрация.
"За Европа това означава, че трябва да поставим акцент върху това, което е важно. Това ще ни укрепи, имаме много примери от миналото с различни кризи, когато сме излезли по-силни от кризата".
Тя даде за пример кризата с храните и лекарствата от 60-те години, след това икономическата криза от 80-те години. По думите й ЕС успява да реагира заедно на кризата и трябва да мисли по различен начин, да бъде по-смел, да действа уверено, за да намери решение.
"Европейският съюз не може да има готови решения за всяка криза. Хубавото на Европейския съюз е, че винаги успява да намира отговори. Може би не веднага, но аз убедено вярвам, че кризата от последния месец ще ни направи по-силни“.
Тя коментира и нуждата ЕС съюза да се разширява и с скритното спазване на критериите за членство.
В известен смисъл има напрежение - от една страна геополитиката и от друга страна методиката, която е на 30 години. Ето защо днес трябва да действаме по-бързо. Трябва да придвижим държавите напред, не само Украйна и Молдова, но също и Западните Балкани. Към днешна дата има нови държави-кандидатки. Сигурно сте чули, че Исландия обмисля да се върне отново по пътя на присъединяването"
Тя обясни още, че има финансова програма за Украйна на стойност 50 млрд евро.
Тя приветства войната веднага да се прекрати, тъйкато ситуацията е критична.
"Има много повече жертви тази година...Постигането на мир е въпрос на преговори между САЩ, Уркайна и Русия", каза еврокомисарят.