Ако се тръгне към обвързаност на минималната работна заплата с класа за прослужено време, то хората ще излязат на улицата. Това каза в предаването "Това е България“ на Радио "Фокус“ Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ и главен икономист на конфедерацията. По думите му опитът назад в годините показва, че винаги, когато политиците посягат към това, резултатът е един и същ - хората излизат на улицата и синдикатите ги повеждат. "Това няма да е първият протест за такова нещо“, каза Костов. "Искрен Арабаджиев от ПП очевидно не е наясно първо с аргументите, а после и с реакцията в обществото, която ще се предизвика. Трябва да има морал и социална справедливост“, каза той.

Костов обясни, че едното не е за сметка на другото. Класът за прослужено време е постоянно плащане на база професионален опит и стаж. "Стигаме до идеята, че класът не е проблем. Това са различни тези и се подменя фокусът на обществото и да забравят за това, че минималната работна заплата трябва да нараства. В момента хората на минимална работна заплата трябва да работят 6 седмици повече, за да си позволят това, което преди 6 месеца са си позволявали. Това са някакви безумия, които се приемат, с цел да не се вдигне минималната работна заплата и да се ликвидира класът, което е абсолютен нонсенс", каза още Любослав Костов.

Според него от това минималната работна заплата да стане брутна, ще спечелят единствено работодателите и българският бизнес, които иначе искат компенсация за тока. "Навсякъде в Европа тя е законно установена и съотношенията се прилагат. Само българският бизнес вкарва идеята за брутна работна заплата. Той не изкарва парите, а работниците, на които иска да отнеме от заплатата. Няма солидарност в поведението им", добави Костов.

Той обясни още, че никой днес всъщност не е наясно какво се е приело. Дебатът е изключително сложен. Този разход не е от съществено значение на фона на всичко останал, което се раздава на калпак, каза още Костов.

Цоня СЪБЧЕВА