Крум Зарков в ефира на bTV.
"Мисля, че 15 г. са предостатъчно. Имаме много добър проект според мен на масата. Той може би може да бъде подробен, може би ще го пратят в Конституционния съд на проверка, няма нищо лошо в това. Нека да напреднем с този дебат, нека не въртим в порочния кръг непрекъснато и нека не се залъгваме“, призова Крум Зарков.
Правосъдният министър открои и важността да има обжалване на отказите на Прокуратурата да стартира разследване, например с доводи, че е противоконституционно или че съдилщата ще се задръстят. Той обясни, че това води и до парични щети за държавата ни, тъй като подобни дела отиват в Страсбург. "Наскоро група граждани бяха счели, че заради ромския си произход са изгонени от жилището, в което живеят. Отишли са в Страсбург, ще платим стотици хиляди лева. Това се случва всеки ден", даде за пример той.
Крум Зарков, обаче, подчерта, че това дори не е най-големият проблем в случая. "Парите са само един малък елемент. Чувството, че живеем в държава, в която има хора над закона и не защитава гражданите си, е много по-важно. България трябва да проведе тези реформи не заради ЕС. Ние българите сме на предверието на Европа и не можем да влезем в Съюза по начин, по който да се възползваме от него. Мисля, че 15 години са предостатъчно. Нека не се въртим в порочния кръг и не се залъгваме, че ще правим тържествени заседания на комисии, които завършват без резултат. Парите са едно, петното върху имиджа на България е неизмеримо. Кой идва да инвестира в страна, която вижда, че е осъждана непрекъснато по едни и същи въпроси и смята, че някой големец ще го "изгърби“, запита той.
Зарков смята и за странно защо въпросите около съдебната реформа не се придвижват напред. "Не е обяснимо, ако слушаме декларациите на политическите сили – съдебната реформа, законите по ПВУ са приоритет, механизмът за разследване на главния прокурор. При всеки случай всички тези думи спират в момента, в който трябва да се произведат действия, които не са зрелищни арести или фейсбук група за протест. Министерство на правосъдието гради закон, Народното събрание го приема, отхвърля, преправя", според него е начинът нещата да се случат.
"Вместо това, виждаме театър. Начинът, по който завърши вчерашното заседание на Правна комисия, за мен е дълбоко неудовлетворителен", посочи правосъдният министър.
Вече 15 г. чуваме аргументи как нищо не може да се направи или по-скоро трябва да се направи нещо, но не е точно това, но трябва след това да го обсъдим, после трябва да видим, после ако може да питаме. Това каза служебният министър на правосъдието