"Една от основните идеи на ЕС е да има равни възможности пред всички, да намалеят социалните различия. У нас има голямо социално разслоение, което провокира евроскептицизъм. Трудностите провокират мислене, че ако не е ЕС, щяхме да сме по-успешни и по-богати“, коментира евродепутатът и продължи хипотезата: "Да допуснем, че утре сме сами. Няма ЕС. Къде ще бъдем? Ще бъдем ли по-сигурни и по-защитени? Не. Ако говорим сами от свое име, ще се чува ли по-силно гласът ни, отколкото ако говорим в един глас с други 26 държави членки в ЕС? Пак не.“
Вигенин обърна внимание на някои от най-прагматичните резултати от членството в ЕС. "Аз съм от поколението, което чакаше на опашки пред посолствата, за да получи входна виза за страна членка. Днес до европейските градове се пътува както до българските, може и да не забележите границите. Можете да учите и работите, където поискате в рамките на ЕС. Ползвате международни мобилни услуги в ЕС на цената на националните. Иначе да пратите една снимка от Истанбул ще ви струва 150 лв., защото 1 МВ е 19 лв. без ДДС.“
"Големите проблеми на България са, че сме на опашката

©
по доходи, влаковете се движат със скорост от началото на миналия век, не можем да си построим магистралите, не можем да разчитаме на справедливост в съдебната система, издигането на кадри става не според компетентността, а според верността на политически и бизнес кръгове. Но тези проблеми не ни ги е създал ЕС, те са си наши и в дъното е корупцията, която ни пречи да се развиваме“, отбеляза Кристиан Вигенин.В дискусията участваха евродепутатът Никола Минчев, ръководителят на Бюрото на Европейския съвет за външна политика в София Мария Симеонова и преподавателите по право на ЕС в СУ "Св. Климент Охридски" доц. д-р Иван Стойнев и доц. д-р Христо Христев.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/