Румен Радев.
Държавният глава обяви, че ще поиска референдум в петък вечерта с обръщение към народа и Народното събрание, а вчера го внесе в парламента. То предложи въпросът на националния референдум да е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?“
От ГЕРБ призоваха предложението на държавния глава изобщо да не стига до гласуване нито в комисии, нито в пленарна зала. И призоваха председателя на Народното събрание директно да го върне на подателя като недопустимо.
Да не се бавим искат и от ПП-ДБ, но предлагат процедурата да мине възможно най-бързо през комисии и зала и предложението да бъде отхвърлено в най-кратки срокове.
“Продължаваме Промяната – Демократична България“ внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г. Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува декларацията в максимално кратки срокове.
Държавният глава Румен Радев подписа указ за освобождаването на Крум Зарков като негов секретар по правни въпроси, който е депозирал молба по-рано днес да бъде освободен от този пост. Това съобщиха от прессекретариата на президентството.
Припомняме, че миналата седмица Зарков заяви, че ще подаде молбата си да бъде освободен от длъжността секретар на президента по правните въпроси. Причината - предложения от президента Радев референдум за еврото.
Очаква се решението на председателя на НС Наталия Киселова ще насрочи ли за разглеждане и гласуване и за кога предложението за референдум на президента