Забързаното ежедневие на съвременния човек често пъти води до нередовно и нездравословно хранене, а то от своя страна – до проблеми с храносмилателната система. Когато добавим и фактори като стрес и напрежение сме поставени в безброй рискови ситуации. Понятията колит и гастрит се отнасят за увреждания на стомашно-чревния тракт, чиито симптоми обикновено включват болки в корема и затруднено храносмилане.

Какво представляват колитът и гастритът

Лигавицата на храносмилателната система е най-вътрешния слой, който влиза в директен контакт с храната, която приемаме и с отпадните продукти от нея. При нарушения и възпаления на тази лигавица, процесът на храносмилане става неефективен и се появяват редица усложнения, от които най-явното е болката, понякога придружена и от диария.

Колит

Под наименованието колит групираме няколко вида възпаления на лигавицата на червата, в частност – на дебелото черво.

Колитът може да бъде инфекциозен, дължащ се на определени вируси, бактерии или паразити, които могат да причинят инфекция в дебелото черво. Бактерии като Ешерихия коли, Салмонела и Шигела и паразити като Дизентерийната амеба, са най-честите причинители на колит, пише herbamedicabg. С тях можем да се заразим чрез прием на замърсена храна, вода, а понякога дори от човек на човек. Друг причинител на инфекциозен колит може да бъде бактерията Clostridium difficile, която живее в дебелото черво на всеки здрав човек, но след продължително лечение с антибиотик може да се размножи до опасни количества.

Исхемичен колит наблюдаваме при загуба на кръвоснабдяване в дебелото черво. Причини за него могат да бъдат: стесняване на артериите с възрастта, анемия, ниско кръвно налягане, завъртане или херния на дебелото черво.

Автоимунни заболявания като улцерозен колит или болест на Крон също причиняват такова възпаление.

Гастрит

Гастрит наричаме възпаление на стомашната лигавица, като различаваме остър и хроничен гастрит.

Острият гастрит се явява следствие от неправилно хранене, прекалена консумация на студена или гореща вода, прекомерен прием на алкохол или редовна употреба на ибупрофен, аспирин и други лекарства, познати като нестероидни противовъзпалителни средства. Силният и продължителен стрес също е способен да отключи състояние на остър гастрит.

Хроничният гастрит обикновено е бактериален и най-често се дължи на бактерията, позната като Helicobacter Pylori. Тя е широко разпространена, но не винаги води до гастрит. Наследствената уязвимост към нея е една от причините за заболяването, наред с неправилното хранене и вредни навици като тютюнопушене и употреба на алкохол.

Специфичното за хроничния гастрит е, че се наблюдават фази на изостряне и фази на подобрение. За неговото лечение изключително добри резултати показва курс с хранителната добавка ПроХелико, създадена специално за борба с упоритата бактерия Пилори.

Ненавременното лечение на гастрит, независимо от вида му, може да доведе до язва или рак на стомаха.

Как да различим колит и гастрит

Симптомите на колит и гастрит често съвпадат и е възможно грешно диагностициране на състоянието. И двете заболявания се характеризират главно с болки в корема. По-конкретни симптоми понякога не са налични, но появата им не бива да бъде пренебрегвана.

Симптоми на колит:

Болки в долната част на корема

Треска и изпотяване

Диария, включително с кръв

Обезводняване

Болки в ставите и умора

Симптоми на гастрит:

Болки в горната част на корема

Треска и изпотяване

Гадене и повръщане

Липса или повишаване на апетит

Стомашни киселини

Диагностика на здравословното състояние

Симптомите рядко са достатъчни за точното определяне на възпалението. При съмнения за колит или гастрит ви съветваме да се консултирате със специалист, който да проведе съответните изследвания. Това може да бъде гастроентеролог, а методите за диагностика са различни. Пълните кръвни изследвания често са необходими за правилното определяне на възпалението. Други възможни средства за диагностициране включват:

Изследвания

Горна (гастроскопия) или долна (колоноскопия) ендоскопия

Лабораторен анализ на изпражненията

Тест за антитела и други

Лечение и хранене при двете състояния

Обикновено се налага медикаментозно лечение, предписано от специалист гастроентеролог. Силно наложително е и стриктното следване на индивидуален хранителен режим, който да облекчи симптомите на колит или гастрит и да подпомогне лечението.

Както медикаментите, така и препоръчителните храни често включват пробиотици, които работят за възстановяването на здравословна чревна микрофлора. Хранителни добавки като Лактал Форте, Гастро, Колон Детокс са предназначени за лечение на гастрит.

Изключването на мазни и пържени, силно подправени, люти и кисели, тежки за обработка храни е от изключителна важност за лечението и на двата вида възпаление.

Алкохолът, кофеинът и тютюнопушенето трябва да бъдат силно ограничени, а в най-добрия случай – напълно спрени. Препоръчва се консумирането на леки, варени или задушени храни, които не дразнят лигавицата на стомаха и червата. Добре узрелите банани са изключително подходящи при колит и гастрит, защото успокояват лигавицата и облекчават симптомите на възпаленията.

При колит, съпроводен с повишена перисталтика, освен мазните и пържени храни, трябва да избягвате млечните продукти, съдържащи лактоза и храните, богати на целулоза. Препоръчително е да се избягват солените храни и тези, причиняващи ферментация в червата.

При колит със слаба перисталтика, се повишава приемът на богати на белтъчини и въглехидрати храни, но диетата отново се основава на леки и меки храни за минимално дразнене на червата.

При колит трябва да избягвате:

Пържено и мазно

Тлъсти меса и месни продукти

Тестено и сладко

Сурови плодове, богати на целулоза (цитруси, ягоди, зелена ябълка)

Бобови култури и твърди зеленчуци (сурово зеле, ряпа, моркови, цвекло)

Шоколад

Сосове (майонеза, кетчуп, горчица)

При колит може да приемате:

Бял ориз

Ръжен и пълнозърнест хляб

Нискомаслени млечни продукти

Пилешко и риба (възможно най-рядко)

Готвено зеле (в малки количества)

Белени домати, краставици

Банани, белени (може и печени), ябълки и круши

Супи

Хранителният режим при гастрит е от на първо място, също както и при колита. Някои основни разлики са, че храните, богати на фибри, се препоръчват при гастрит, а киселинните храни като домати и някои плодове, е редно да бъдат избягвани.

При гастрит трябва да избягвате:

Пържено и мазно

Тлъсти меса и месни продукти

Шоколад

Сосове (майонеза, кетчуп, горчица)

Домати и други кисели храни

 

При гастрит може да приемате:

Хлебни и макаронени продукти

Храни, богати на фибри (ябълки, овесени ядки, моркови и броколи)

Пилешко и риба (възможно най-рядко)

Пробиотици (кисело мляко, кимчи, комбуча)

Хранителният режим при тези заболявания е строго индивидуален, а консултацията със специалист – задължителна. Причините за поява на колит и гастрит биват различни, също както и лечението им. При своевременна реакция и подходящи мерки, лечението е ефективно, а диетата – по-малко рестриктивна. Възможни са и алтернативни подходи към лечението, включително билки, които да комплементират традиционните методи.