Конституционният съд (КС) отхвърли искането на министъра на правосъдието Крум Зарков да "отмени“ правомощия на прокуратурата, свързани с т.нар. надзор за законност. Те са регламентирани в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и бяха оспорени от служебното правителство, което поиска и тълкуване на основния закон по отношение на надзора за законност, съобщава правният портал "Лекс“.

Решението е взето единодушно, но все още не е публикувано. Съдиите Соня Янкулова и Янаки Стоилов са го подписали със становище.

Както "Лекс“ писа, през ноември 2022 г. КС отказа да тълкува Конституцията, защото предвиденото в нея е ясно, но прие да провери за съответствие с нея поставените на вниманието му от Зарков разпоредби в ЗСВ.

Министърът поиска да бъдат обявени за частично противоконституционни две разпоредби от ЗСВ. Става дума за чл. 145, ал. 1, т. 3 и т. 6. Зарков твърдеше, че в атакуваните частично разпоредби са уредени правомощия, присъщи на отменения общ надзор за законност, предвиден в Конституцията от 1971 г., но не и в тази от 1991 г.

Той сочеше, че конституционният проблем в т. 3 на чл. 145, ал. 1 ЗСВ идва от това, че тя дава възможност на прокурора да възлага проверки не само при данни за незаконосъобразни актове (както е предвидено в основния закон), а и за незаконосъобразни действия. Според него така вместо последващ, надзорът на прокурора се превръща в предварителен и се разпростира върху неограничени по характер дейности на изпълнителната власт.

Що се отнася до правомощието на прокурора по чл. 145, ал. 1, т. 6 ЗСВ – да приложи предвидените от закона мерки при наличие на данни, че може да бъде извършено друго закононарушение, Зарков изтъкна: "…в теорията се посочва, че "това предполага прокуратурата да следи за спазване на законността във всички области на държавното управление, включително дейността на контролните органи, и да се намесва, като прави предложение за преодоляване на закононарушенията“ . Това правомощие се определя и като превантивно правомощие на прокуратурата, на чиято плоскост "следва да преценяваме сигналната функция на прокурора по вече отменения чл. 184 НПК“.

Тези аргументи на министъра на правосъдието явно не се споделят от конституционните съдии, но аргументите им за това ще станат известни след публикуването на решението им.

Главният прокурор Иван Гешев коментира днешното решение на КС в Туитър.