Иван Иванов, който бе водещ говорител на министерската среща на Комитета по политиката за регионално развитие към ОИСР, провеждаща се във Варшава.
Темата, по която българският министър даде начало на дискусията, бе насочена към управлението на демографските промени за дългосрочна устойчивост. "В България регионалната политика все повече се фокусира върху адаптирането към тези демографски промени. Ние насърчаваме интегрирано пространствено планиране, което предвижда бъдещи нужди и укрепва връзките между хора, услуги и възможности. Специално внимание се обръща на създаването на жизнени и привлекателни пространства, които да отговорят на промените в населението“, каза още Иванов.
Той отдели внимание и на застаряването на населението, което по думите му представлява не само предизвикателства, но и нови възможности. "Възрастните хора са съществена част от живота на общността – те допринасят за солидарността между поколенията и социалната устойчивост. Признаването и подкрепата на тяхната роля е жизненоважно за изграждането на жизнени и приобщаващи региони“, подчерта Иванов. Според него демографската промяна не е просто предизвикателство, което трябва да се управлява, но и двигател да преосмислим как планираме нашите територии по по-устойчив, балансиран и ориентиран към хората начин. "Днешната дискусия е от съществено значение за обмяната на опит и оформянето на политики, които са едновременно ефективни и насочени към бъдещето. Само чрез сътрудничество и взаимно обучение можем да се справим с демографските промени по начин, който укрепва нашите общества“, каза в заключение регионалният министър.
Иван Иванов взе участие и в панела за подобряване на конкурентоспособността. "В непрестанно променящия се свят трябва да насочим нашите усилия към укрепване и устойчивост на нашите икономики и общества. Постигането на този баланс изисква инвестиции не само в сектори, но и в територии, като се гарантира, че всички региони разполагат с инструментите за растеж“, заяви министърът. Той бе категоричен, че трябва да се гарантира, че никой регион не е изоставен, защото това е от значение за социалното сближаване – основата на дългосрочния просперитет за всяка държава.
По време на визитата си във Варшава регионалният министър ще се включи и в неформална среща на министрите от ЕС отговорни за кохезионната политика, териториалното сближаване и градските въпроси, която ще се проведе на 21 май. Очаква се участниците да приемат Съвместна декларация, която да очертае обща визия за развитието на Кохезионната политика с фокус върху териториалното ѝ измерение.
Демографската промяна оформя бъдещето на нашите региони по съществен и траен начин. Независимо дали в разрастващи се или намаляващи райони, осигуряването на равен достъп до основни услуги остава в основата на стратегиите за регионално развитие“. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството