Самите процеси на дигитализация са доста сложни, то не става просто с технологията. Не можеш да захраниш едно училище с компютри и те да станат дигитални. Тоест наистина трябва да има много добър план за това как се случва дигитализацията в едно училище , на какви нива, кога например ще остане време за книги или за недигитални неща, за дискусии?

Това каза председателят на Сдружението "Образование без раници", Иван Господинов в дневния информационен блок "Добър ден, България" на "Фокус" във връзка с осъвременяването на българското образование и адаптирането на технологиите към него.

Господинов смята, че освен добрият план, за успешната дигитализация, директорите имат нужда и от външна подкрепа. От думите му ставна ясно още, че технологиите биха били от полза за бъдещето на учениците.

"Не съм фен на това задължително да се използват технологиите, аз също като учител не използвам толкова често технологии, но е много важно те да присъстват по всякакъв начин в учебните процеси, защото после на работното място всички ученици така или иначе ще ги използват", коментира още председателят.

Самата идея за сдружението се ражда преди 10 години, а като основна причина Господинов посочва липсата на достатъчно учебен материал в българското интернет пространство.

"Като погледнем сега назад 10 години, особено ако погледнем пандемията, виждаме, че имаше смисъл да има такъв тип безплатни материали, които всеки може да застъпи в интернет.", посочи още той.

Господинов разкри, че следващата по-голяма крачка на сдружението ще е надграждането с допълнителни материали, а дори и обучение за учители.

"Идеята е да надграждаме с допълнителни материали и с обучение повече за учители, докато имаме наистина една добра инфраструктура за дигитално образование в България", сподели председателят.