Ивайло Калфин: Референдумът за еврото допълнително би разделил обществото

©
Дълго време президентът е поддържал коренно противоположна позиция за влизането на страната в еврозоната, отбеляза той. Референдум по въпроса е можел да бъде проведен на различни етапи, включително при подписването на договора за членство в Европейския съюз, припомни Калфин. "Това е вече един поет ангажимент, така че България не може да се отметне без да има последствия от това нещо. Датата за влизане в еврозоната не е указана – когато държавата е готова. България от години обяснява, че е готова и би искала да влезе, така че обръщането на посоката в последния момент и пращането на темата на референдум ще бъде прието като поредното доказателство за една нестабилна, непредвидима, колеблива държава, на която трудно може да се разчита като партньор в Европейския съюз. Ако в момента кажем, че нямаме интерес, няма да влезем и това се отлага за много дълъг период от време. Не се знае дали въобще ще има наново поставяне на този въпрос", заяви Калфин.
Той не вижда логични мотиви за искания от президента референдум. По думите на бившия външен министър влизането в еврозоната на практика дава възможност на България да седне на масата на Европейската централна банка, на министрите от еврозоната и да участва в решенията, които засягат нашата страна. "Ако се откажем, ние ще продължим да чакаме някой друг да решава вместо нас", допълни той.
Според него управляващите не се възползват пълноценно от членството на страната в Европейския съюз. "Ние сами си пречим и този призив за референдум е поредното доказателство. България набира скорост в някаква посока – това изисква огромен ресурс, и дипломатически, и политически, и икономически, и в един момент се появява някой политик, слага спирачката и ние се връщаме на изходна точка. И това го правим много пъти. Би могло да бъде много по-добре, ако знаем какво точно можем да получим от Европейския съюз и го използваме максимално", категоричен бе Ивайло Калфин.
България има нужда от стабилност, предвидимост, дългосрочно поети и разумни инвестиции и добра съдебна система, която да създаде чувство за справедливост в държавата, изброи той.