Илия Лазаров: Мицкоски няма европейско поведение и търси конфронтация, злите езици говорят, че той изпълнява поръчки

© Фокус
"Дали е вярно, дали не е вярно, въпрос на преценка. В интерес на истината дори комисарят Марта Кос, която беше много про-Северна Македония и се опитваше по всякакъв начин да им помогне, включително в ущърб на България, опитвайки се да вкара проблема като двустранен проблем между България и Северна Македония, който не е двустранен проблем. Просто проблемът е следният: имаш определени ангажименти, имаш определени задачи, и тези задачи изискват да си изпълниш ангажиментите, за да можеш да започнеш преговори. А и дори когато започнеш преговори, поведението ти пак трябва да е европейско", добави той.
"Едно от най-важните изисквания за влизане в Европейския съюз е да нямаш неразрешени проблеми с твоите съседи, включително и тези, които не са членове на Европейския съюз. България навремето изпълни този критерий, когато бяхме държава-кандидат за член на Европейския съюз, така че да бъдат така добри да не се опитват да влязат през задния ход, а да изпълнят всичките задачи, и ще ги приемем, дай Боже, в Европейския съюз през парадния вход с фанфари", обясни още Лазаров.
В навечерието на представянето на проектодоклада за напредъка на Северна Македония по пътя ѝ към членство в Европейския съюз, трите основни групи в Европейския парламент – Европейската народна партия (ЕНП), социалистите и либералите – са постигнали споразумение за отпадането на всички препратки към "македонски език“ и "македонска идентичност“. Това потвърди евродепутатът от Илия Лазаров и добави:
"Има един хубав български израз "ни в клин, ни в ръкав“ в доклада за напредъка на Северна Македония по пъти за членство в Европейския съюз. В един доклад за напредък на която и да е държава кандидат за член на Европейския съюз няма място да се обсъжда идентичността на съответната нация или езика, на който се говори. Това беше операция, която беше предприел самият Християн Мицкоски, за да натрупа вътрешнополитически дивиденти. Беше успял да убеди по някакъв начин докладчика, австриеца Вайц от Зелените, който беше вкарал тези поправки"
Той обясни, че всички български евродепутати още преди 3–4 седмици изразиха официално недоволството си чрез писмо относно включването на текстове за "македонска идентичност“ в проектодоклада за Северна Македония. Наскоро е изпратено и второ писмо по темата, след като евродепутати от Словения и Хърватия настояха тези поправки да останат, проявявайки солидарност към Християн Мицкоски като техен бивш съгражданин от Югославия.
По думите на Илия Лазаров, това представлява груба намеса в работата на Европейския парламент. Докладите за напредъка на страните кандидатки трябва да се фокусират върху реални критерии – като правата на човека, спазване на международните договори и адаптация към европейските стандарти. Сред важните условия по т.нар. "френски компромис“ е не само вписването на българите в конституцията на Северна Македония, но и преодоляването на езика на омразата, който според него се насърчава от Мицкоски и неговите съмишленици – практика, която е абсолютно неприемлива за европейските ценности.
"И накрая ангажимента да се отворят архивите на бившата Държавна сигурност от бивша Югославия, Титова Югославия, за да се видят всичките тези процеси, които са се случили пред годините в тази бивша комунистическа държава, както при нас беше в повече или по-малка степен това нещо. Но това е част от ангажиментите, и особено последната точка България няма нищо общо с нея, това си е част от френското предложение, което самите французите и президентът Макрон го е сложил", обясни евродепутатът.
"Мицкоски, опитвайки се да натрупа вътрешнополитически дивиденти, успя да вкара в доклада да се говори за македонска идентичност и македонска нация, забравяйки за албанската идентичност, защото Северна Македония не е държава, която е само от тези, които претендират, че са македонци. Вътре има и най-различни, включително имат и египтяни, които се считат за потомци на Клеопатра, и са признати и са вписани в тяхната конституция", заяви той.
"Както казва колегата Антонио Лопес много точно: "Не може в един доклад да фигурира обсъждане какъв е езикът в дадена държава и каква е идентичността на част от неговите граждани или на всички. Моите уважения, - цитирам го буквално Антонио, - ако искат да се считат за потомци на Александър Македонски Велики, няма нищо лошо, това си е тяхно право да се считат на който искат за потомци. Да считат, че говорят на какъвто искат език, но това не е предмет на обсъждане в Европейския съюз“", добави той.
"Няма да се слага "модерен“, "съвременен“ или какъвто друг македонски език и македонска нация, защото няма нужда от тези неща, те са излишни. Просто не трябва да се търсят разделителни линии, трябва да се търси това, което ни обединява. Те да си говорят на какъвто искат език, какъвто е по тяхната конституция, да се считат за каквито искат, няма нищо лошо, те си считат, че македонци, уважаваме това тяхно право – всеки има право да се самоопределя като какъвто реши да бъде. Това е тяхно право. Така че да вървим напред към Европейския съюз", коментира той.
Илия Лазаров заяви, че не очаква вотът на недоверие към Фон дер Лайнер, който предстои, да мине: "Тя е водещият кандидат на ЕНП и ние сме длъжни да я подкрепим. Европа има нужда от стабилност.“ Той допълни, че евентуалното ѝ отстраняване би блокирало работата на ЕС с месеци.
"Това, че един румънски евродепутат внася един вот на недоверие по една тема, която е чисто юридически и която си се движи в съдебната система, си е негов проблем, ние няма да го подкрепим. Не само ние, а мнозинството в Европейския парламент. Технологията е такава, че трябва да събере 2/3 от 720, което мисля, че прави 2 х 240 – 580 мисля че трябва да събере гласове. Дори и да бъркам точно цифрата, това е огромно мнозинство, което не може да бъде събрано, за да събори Комисията. Европа има нужда от стабилност, защото събарянето на Фон дер Лайен освен всичко друго, означава събаряне на Комисията, нови процедури по избор на председател на Комисията, нова процедура по избор на комисари, което ще забави Европа с поне половин до една година в своето развитие, което е нещо недопустимо в съвременния свят", обясни той.