Българското дипломатическо дружество (БДД) безусловно подкрепя единодушно приетата позиция от Народното събрания във връзка с кандидатурата на Република Северна Македония за член на ЕС.

Недопустимо е да бъдат започнати преговори за присъединяване към общността на европейските демократични нации със страна, която не престава да води крайно остра, злъчна и арогантна пропаганда и открито враждебна политика срещу държава-членка на ЕС и нейния народ, включително в медиите и училищните и университетски учебници. Не по-малко тревожен факт е грубата и безпрецедентна фалшификация и присвояването на цели исторически периоди, безспорни исторически събития и многократно доказали българския си произход личности.

С мащабната подмяна и присвояването на нашето минало, Скопие се стреми да изключи България от историята на европейската цивилизация, като изопачава дори делото на Св.Св. Кирил и Методи и отрича ролята на българската държава за неговото утвърждаване в цяла Европа. Очевидно опитите за кражба на българската и европейска история трябваше отдавна сериозно да разтревожат държавните и политическите ни институции. Необходим е решителен курс към пълно разобличаване на македонизма и неговата антиевропейска и антибългарска същност и аргументирано разясняване на българските позиции пред нашите международни партньори.

Неотдавнашната съдебна разправа с един от активистите на българската общност в РСМ Люпчо Георгиевски отново доказа, че за свой най-голям враг днешните "македонисти“ продължават да считат българите, които трябва да бъдат преследвани, според скопските властници, с всички средства. Най-висшето проявление на провежданата дискриминация и произвол е отказът да се допусне вписването им в конституцията на РСМ. Наред с това ние настояваме за придържане към преговорната рамка и най-вече – изпълнение на втория протокол на Междуправителствената комисия, където са залегнали всички наши искания /паметници, учебници и т.н./, вече като македонски ангажименти.

Продължителната стагнация на българо-македонските държавни отношения убедително показва, че с днешните управляващи в Скопие е изключително трудно да се провежда конструктивен диалог в търсенето на взаимно приемливи решения за

нормализиране на отношенията и оказване на помощ на РСМ в извеждането й на пътя на европейската интеграция.

Със съжаление трябва да констатираме, че националистите в Република Северна Македония постигат своите цели – изолиране на двата братски народа един от друг, затрудняване и прекратяване на сътрудничеството дори в области от общ интерес. Те направиха всичко възможност да се забравят добрата воля и стъпките направени от наша страна за развитие на приятелски и добросъседски отношения особено през 2001 и 2011 г., търсят начини да натрапят своите идеологеми на нашите европейски партньори.

Надяваме се покрай искането на македонската страна за признаване на съвременната македонска идентичност и език европейските институции ще осъзнаят рисковете за другите европейски мултинационални държави от изграждането на идентичност на основата на отделен етнос. ЕС не е създаден, за да строим стени между съседи.

 

Българската страна следва да бъде по-активна и да започне да руши създадените от официално Скопие нови "стени на омразата“. Трябва да се стимулират преките контакти между гражданите на двете страни, между гражданските структури и бизнеса, в областта на културата и науката, транспорта и комуникациите и т.н. Полезни биха били също редовни консултации между МВнР, между други ведомства на двете държави по регионални, европейски и международни проблеми. Работата на съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси, създадена в изпълнение на двустранния договор от 2018 г., трябва да бъде поставена на регулярна основа. Проблемите трябва да се решават без обиди и емоции, като се търси общото, а не това което ни разделя.

 

В този контекст, БДД с тревога констатира нарастваща активност и дори агресивност на "ястребите“ от Скопие в рамките на институциите и сред държавите-партньори в ЕС. Смятаме, че българската дипломация е в дълг към българския народ по споровете с Република Северна Македония. Освен това обаче, трябва да се съсредоточим върху македонизма, а не само върху инструментариума /промяна в Конституцията, комисии и др./, защото не само в дипломацията, а проблемите са и в политиката, която всъщност трябва да бъде подложена на сериозен анализ.

 

В практиката на органите на ЕС да се провеждат нерегламентирани срещи с представители на македонските власти и да се допуска изтичане на информация във връзка с подготовката на официални документи е най–малко некоректно и очакваме да бъдат направени съответните проверки и изводи.

 

Недопустимо е отсъствието на каквато и да е реакция от наша страна при изяви и заявления от различни представители на РСМ по въпроси на нашата история, които не са само далеч от историческите факти и реалност, но и граничещи с намеса на вътрешните работи на страната ни.

Независимо от краткото време, оставащо до гласуването, е необходима активна и добре аргументирана намеса на възможно най-високо ниво, не само в момента и пред европейските институции, но перманентно и последователно разясняване на наши позиции пред държавите-членки и в двустранен план в техните столици, за да можем да защитим нашите позиции и интереси и да не се допусне в европейски контекст в приемане на определения като "идентичност и език“, които не са използвани при приемане на нови държави-членки.

Българската позиция по "откритите въпроси“ следва да достигне до всеки евродепутат, евробюрократ, до дипломатите, СМИ, НПО и гражданите на държавите-членки на ЕС и НАТО. Нашите партньори трябва да са наясно също с политическия и обществен консенсус по българската позиция, отразен включително и в Решението на Народното събрание от 30 май 2025 година. БДД е готово да участва в такава общобългарска кампания.

Искрено пожелаваме на братята от Северна Македония успешно придвижване към пълното членско в ЕС, защото се нуждаем един от друг като съседи. Така ще гарантираме по-добро бъдеще на следващите поколения, а не да възпитаваме в омраза и неприязън.