Средата, в която оперира бизнесът в България, става все по-сложна за навигиране без наличието на редовно правителство и парламент. В отвореното писмо заявяваме позициите на бизнеса и очакванията към кандидат-депутатите, как те трябва да действат в тази ситуация. Това каза председателят на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии Илия Кръстев в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус" по повод изпратеното до бъдещите народни избраници отворено писмо от 12 браншови и бизнес организации с настояване за работа в посока възможно най-скорошно приемане на България в еврозоната и "Шенген", законодателни и административни реформи за гарантиране върховенството на закона, реформи в образованието, работещи регулатори и институции, гарантиране на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост и подобряване на условията за насърчаване на инвеститорите. 

Той заяви, че нестабилната политическа обстановка неминуемо се отразява върху инвеститорския климат в страната и икономическата обстановка като цяло. "Режимът, в който оперира бизнесът в България, е доста краткосрочен по отношение на планиране и стратегия", подчерта Кръстев.  

Като най-неотложни законодателни промени той посочи тези, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. "Продължаваме да имаме задължения, които трябва да се изпълнят, за да може България ефективно да се възползва от тези средства. Потенциалните промени, свързани с данъчната система, обсъждани от Финансовото министерство, са доста притеснителни индикатори по отношение на бизнеса. Това по-скоро е свързано с даването на сигурност по отношение на това какво ще се случва в следващата една година", подчерта Кръстев.  

По думите му иновативните индустрии в страната ни в последните години са се развивали не благодарение на подкрепата на държавата, а на сигурността в средата и спокойствието. "Ролята на държавата е по-скоро свързана с това по какъв начин тя се позиционира глобално и каква е комуникацията, която има по отношение на привличане на инвеститори и запазване на работни места", заяви още Кръстев.  

По думите му, скоростта, с която изкуственият интелект се имплементира в бизнеса по цял свят, е невиждана досега и ако това не се случи и у нас, страната ни ще загуби конкурентоспособност.

"Ние сме на ръба на една нова революция и може би звучи доста далечно, но това дали има правителство и парламент в България има отношение и към това, защото е крайно време да направим по-сериозни стъпки към иновативна и конкурентна икономика и това да са приоритетите ни", коментира Кръстев. 

Живко КРЪСТЕВ