Можем да подадем жалба до Комисията за защита на потребителите във връзка с последното повишение на цените на един от мобилните оператори след началото на тази година. Това съобщи в предаването "Добро утро, България" на Радио "Фокус" Габриела Руменова, основател на платформата "Ние, потребителите".

Според Руменова, повишението е възможно към момента, те имат право от гледна точна на общите условия, които сме подписали. Но, сами по себе си, тези уговорки в общите условия представляват неравноправна клауза, като не дават възможност на потребителите да се откажат от тези договори, без да дължат неустойки.

Към момента те ще дължат до три стандартни месечни такси, в случай, че се откажат от договора. Това е било постигнато след заведени множество колективни искове срещу старото положение, което предвиждаше да се дължи стойността на целия договор с оператора. Освен три месечни такси, ние ще дължим и разликата между пазарната цена и тази, която сме си платили, ако сме си купили с отстъпка мобилно устройство от тях, поясни Руменова. 

Във всички случаи ние можем да подадем жалба до Комисия за защита на потребителите, че всичко това нарушава потребителските ни права. Образец на жалбата може да се намери в страницата на платформата "Ние потребителите" в социалната мрежа. 

Потребителите не трябва да се притесняват, че не могат да посочат точния закон и клауза в жалбата. Те трябва да кажат какво е нарушение на правата им, какво ги кара да се чувстват уязвени. А контролните органи ще направят проверка и ще излязат с решение. Жалбата се адресира освен до компетентните органи и до омбудсмана.

От своя страна, тя също е изпратила писмо до Комисията за защита на потребителите да се произнесе. Според нея, това е недопустимо за времето, в което се намираме. Изпратила е и писма до двата оператора с молба да не вдигат цените.

"Виждаме, че хората обмислят варианти да се откажат да ползват услугите, тъй като подобно повишение е непосилно. Ако едно семейство сега плаща 100 лева, още 15 лева отгоре никак не са малко", каза Руменова. Това не са единствените услуги, които плащаме. Много хора вече обмислят алтернативни начини и отказване от услугите на операторите, добави тя.

Комисията за защита на потребителите може да разгледа тези клаузи и да се произнесе, че са неравноправни, а операторите, в 14-дневен срок, трябва да се откажат от тях. Но ако това не доведе до нищо положително, Комисията може да заведе колективен иск, а съдът да се произнесе, че клаузите са нищожни.