Финансист: Вотът на недоверие към правителството служи само за доказателство пред електората, че опозиционните партиите не са беззъба опозиция

©
Дневният ред на опозиционните партии, в голямата си част с проруска насоченост, е да пречат на България, а не да помагат. "Тях не ги интересува това, че има парламентарно време, което се губи за тези неща, те искат да бъдат център на вниманието. Тяхната основна цел е да правят пропаганда, която да им качва резултата, а не да бъдат полезни на България.“
По думите му, ако се направи сериозен анализ на фискалната политика на правителството, нещата няма са въобще розови, просто защото публичните финанси не са в толкова лошо положение, колкото тяхното замерване спрямо приетия бюджет. "Приетият бюджет беше абсолютно нереалистичен заради прекалено надутата му приходна част. Причината за това е да се прокарат драстичните увеличения на заплатите на сектор "Сигурност“ от една страна, и от друга страна, да нарасне трикратно спрямо изпълнението за миналата година на обществените поръчки, за да може в края на краищата резултатът между приходи и разходи да остане в рамки на 3% дефицит, който е изключително важен за фискалната стабилност и за приемането ни в еврозоната. И сега в момента, когато започна изпълнението на този бюджет, се видя, че просто не може да бъде изпълнен“, обясни той и добави, че изпълнението в средата на годината е 30% на приходната част, което отваря доста голям дефицит.
Вариантите за изход от тази ситуация според финансиста са да се намери източник на нови приходи или да се съкратят драстично вече одобрени разходи, което означава отново орязване на капиталовите разходи и ограничаване на разходите на администрацията. "Другият вариант, който също се чува между другото като възможен, е просто да се приеме нов бюджет. Тук обаче не знам дали няма да има колизия с вече одобрения бюджет от Европейската комисия за членството в еврозоната.“
Според Кънев няма много варианти за увеличаване на данъците, осигуровки и запазване на социалния мир, особено след повишаване на цената на електричеството, което реално ще увлечи и приходите в хазната. "Зависи каква е целта,“ каза той и обясни, че зависи дали целта е 3% дефицит, за който са необходими приемане на реформи по Плана за възстановяване и устойчивост, който ще позволи попълване на бюджета с европейски средства и влизане в еврозоната без проблем, или целта е да се изпълнят ангажименти към лобито зад правителството, което на практика набута тези високи разходи и което не иска да изпусне този контрол. А бавенето и съпротивата срещу процедурата за избор на нов състав на Комисията за противодействие на корупцията, влияе и върху приходната част на бюджета. "Необходимо да бъде извършена, за да се отпуши финансирането, което се чака от много време по Плана за устойчивост и възстановяване, не само за да бъде вързан бюджета, а и да тръгнат проектите, които реално трябва да бъдат финансирани с тези пари.“