Интернет определено е част от ежедневието ни вече. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на "Фокус“ Емануил Георгиев от Националния център за безопасен интернет. "След като навлязоха и мобилните устройства вече е трудно да се диференцира реалното пространство от виртуалното такова. Това дава бърз достъп до информация, но в същото време носи и своите рискове – и по отношение на комуникацията с други хора, и по отношение на информацията, която ни залива. От тези рискове децата в още по-голяма степен са заплашени, те нямат все още житейски опит“.

Рисковете са свързани от една страна със социалната страна на интернет, т.е. мястото, където се общува с други хора. И другият риск – интернет като източник на информация, където голяма част от тази информация не е достоверна, обясни Георгиев.

Нашият фокус е върху това да предпазваме децата, а в същото време да ги подготвим за онлайн средата, обясни Георгиев. "Съветите по-скоро са към родителите, към хората, които работят с деца. Добре е родителите да установят една доверителна връзка с децата и в случай, че имат проблем в интернет, те да са по-склонни да се доверяват на родителите си, защото децата по-скоро се доверяват на връстниците си.“

Инфлуенсърите умеят да говорят на езика на децата, да им кажат неща, които са интересни за тях, допълни Георгиев. "Тези личности са много популярни сред децата и от тази гледна точка отговорността на инфлуенсърите е много голяма. Добре е те да имат съзнанието, че действително децата ги следват и е хубаво да внимават какви послания правят. Има и добри примери, разбира се“.