Държавата се ангажира пряко със строителството на Национална многопрофилна детска болница. Това гласуваха депутатите по време на разглеждането на държавния бюджет за 2024 година, предаде репортер на "Фокус“.

Парламентът създаде нов чл.109 в Бюджет 2024, с който се уточнява, че Министерският съвет , по предложение на министъра на здравеопазването, възлага изграждането на болницата след създаването на необходимите условия и предпоставки за това.

От ИТН поискаха изрично да бъде записано, че детската болница ще бъде построена в София.

Асен Василев обясни, че все още няма избран терен за болницата. Той каза, че когато този процес приключи, ще може да стартира проектирането.

Йордан Цонев каза, че парламентът иска да покаже ясно, че държавата се ангажира с изграждането на болницата и това ще бъде приоритет.

Костадин Ангелов обясни, че вече е имало среща с конституирания общински съвет за изграждането на болницата. Председателят на Здравната комисия в парламента каза, че вече има терен, който се намира в Горна Баня. В момента е проведена обществена поръчка, която е свързана със събарянето на сградите, които са там. След това ще се обяви процедура за проектирането на новата детска болница. След това ще се обяви поръчка за изграждане и строителство.

Ангелов обясни, че реалистично проектът ще завърши до 4-5 години.  

Васил Пандов поиска да се впише в новия чл.109, че правителството ще осъществява пряк контрол върху процеса на изграждане на болницата. Той обясни, че вече има инвестиционна компания, която е собственост на Здравното министерство и е ангажирана с изграждането на детската болница. Тя има на разположение към този момент над 90 млн. лева и може да стартира проектирането през 2024 година.

Иван Ченчев от БСП попита защо тепърва започва отчуждаването на терените за болницата. Той попита дали е добре тя да се изгражда точно в Горна Баня и посочи, че преди години е имало становище, посочващо, че тя трябва да е в близост до Пирогов.

Костадин Ангелов отговори, че Горна Баня не е най-подходящото място, но ако започне нова процедура по избор на терен, това би означавало да минат още години в обсъждания. Председателят на Здравната комисия обясни, че се здравният министър ще трябва да дава отчет пред парламента за свършеното до момента.

Йордан Цонев заяви, че причината за този текст е Делян Пеевски, който лично е поискал държавата да се ангажира с изграждането на болницата.

БСП ще предложи създаването на временна комисия, която да следи за изграждането на детската болница. Те искат да се проследи целия процес, кой какво прави, как се контролира изграждането от държавата.