България остана единствената държава, в която няма ХЕМС - цялостна система с медицински хеликоптери, която дава възможност в рамките на няколко минути да се стигне до мястото на инцидента и пострадалият да се закара до болницата. 

Това каза при откриването на "Академия по планинска медицина" в университетската болница "Лозенец" доц. д-р Олег Чолаков, началник на Клиниката по коремна хирургия и президент на Българското дружество по планинска медицина, предаде репортер на "Фокус". Полша, Чехия, Унгария, Гърция, Словакия, Сърбия, Албания, дори Северна Македония, имат медицински хеликоптери, посочи той.  

"Досега опитът на България показва ограничена инцидентна употреба на въздушни линейки и то предимно в планинското спасяване. Трансфер на болни се извършва предимно с военни машини, защото извън армията други машини няма. Но тези машини са големи, които не са пригодени за ХЕМС", каза д-р Чолаков. 

Големите спортни ски прояви в Банско, за които са задължителни поне два хеликоптера, са се обслужвали предимно от чужди машини, които са идвали заедно с екипите си, без лекар. В България една частна фирма е изпълнявала в продължение на 5 години това, но за тези пет години са изпълнени едва 20 полета. 

"За да функционира системата ХЕМС е нужно да има законодателство, машини - хеликоптери, летищни бази, болнични площадки и хора /специалисти/ и финансиране. Машините без персонал са нищо. Това са пилоти, обучени да летят при специални условия, технически специалисти по поддръжка на хеликоптерите, лекари и спасители. 

Шест хеликоптера са малко. Дори да има 6 бази, то един хеликоптер не е достатъчен на база, тъй като той трябва да е сервизиран. Когато той е на сервиз, трябва да лети друг, поясни още д-р Чолаков. 

Гледайте повече в прикаченото видео!