Важно е организмът да бъде подготвен за постите и захранването с животински храни да стане постепенно. Това каза в дневния блог "Добър ден, България" диетологът д-р Мария Русинова.

"Освен че Великденските пости са най-дългите, през тези пости има най-много дни на строг пост и в много по-малко дни се разрешава приемът на риба. При всички пости по-дълги от 10-14 дни е изключително важно организмът да бъде подготвен за тези пости. Изключително важно е и захранването с животински храни да стане постепенно и плавно в рамките на няколко дни по обратния ред - да се започне с прием на мляко, млечни продукти, яйца и риба и след това да бъде включено месото", обясни тя.

По думите й, ако организмът е здрав постите няма да повлияят неблагоприятно, ако се консумират достатъчно правилни комбинации от храни, с които да успеем да набавим пълноценен протеин. Диетологът обърна внимание, че постите не трябва да бъдат спазвани от деца до 7 години, възрастни хора над 65 години, бременни жени и при кърмене и при хронични тежки заболявания.

"Когато спрем животинските продукти организмът ни намалява или спира производството на ензими и вещества, които ги разграждат. За да започне отново организмът ни правилно да усвоява тези храни, ние трябва постепенно и плавно да подадем на организма сигнал, че ние ще консумираме тези храни и да се усили секрецията на ензимите, така че нашият организъм да може без някакви неблагоприятни последствия да възприема тези животински продукти", поясни д-р Русинова.

"Постите не са диета за отслабване. Всъщност постите не са само хранителен режим, има и духовен смисъл - да пречистим мисълта си, да обърнем внимание на това каква информация допускаме до себе си. В никакъв случай не е диетичен режим за намаляване на теглото, защото някои хора могат да намалят теглото си, но много често се получава точно обратното - покачване на килограмите заради приема на повече въглехидрати. Много често забравяме за приема на вода, който е изключително важен при нормално хранене, но и по време на пости", изтъкна тя.