Българинът неглижира здравословното си състояние. Това се отчита в статистиките като много нисък брой профилактични прегледи, особено в малките населени места, където и достъпът до лични лекари е по-затруднен. Това каза д-р Йоанна Маринова – психиатър в Клиниката по психиатрия на Военномедицинска академия, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Когато здравословното състояние на човек е добро, профилактичните прегледи трябва да се извършват веднъж годишно. При хората с хронични заболявания и възрастните, както и при жените, това трябва да става и по-често. Недоверието в здравната система и в лекарите също е част от проблема, допълни д-р Маринова. "Има много фактори, които за съжаление отделят българина от редовната профилактика, и много често в болниците идват хора, които са в усложнени състояния, които са можели да бъдат предотвратени“, заяви тя.

Най-често българите боледуват от сърдечно-съдови и ракови заболявания.

По думите й консумацията на алкохол е предпоставка за развитие на сериозни заболявания. "Последни научни изследвания показват, че няма полезни количества алкохол. Вредният ефект е не само върху черния дроб, но и върху нервната система. Засилва се честотата на мозъчно-съдовите инциденти, на когнитивните увреждани, деменция“, обясни д-р Маринова.