В Народното събрание днес ще бъде внесено предложението на президента Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г."

"По Конституция президентът трябва за бъде обединител на нацията. Когато се задава въпрос, който има два възможни отговора, това разделя хората, не ги обединява. Трябва да си дефинираме ясно целта, а ние я дефинирахме още през 2007 г. с подписването и ратифицирането на Маастрихтския договор, където сме се запътили, в сърцето на Европа. В момента има едно чоплене, което цели забавяне на този процес", коментира депутатът от ПГ на ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев".

Създават се страхове по отношение на еврото

"Ние сме в еврото, откакто сме във валутен борд. Кога да бъдем приети в Еврозоната, зависи от това дали сме изпълнили критериите, или не, това не е наше решение. На хората им е удобно да могат да пътуват. Те приемат всичките плюсове в Евросъюза, последният е да не трябва да обменяме всеки път пари. Част от Еврозоната е да седнем на масата и да вземаме решения за това какво да се случва с финансовия съюз", обясни д-р Симидчиев пред Bulgaria ON AIR.

ПП-ДБ предлага електронно връчване на болничните листове

От "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) предложиха пълна дигитализация при издаване на болнични листове.

"Това изисква системата да бъде настроена така, че от издаването до получаването на болничния лист да става с проверка в различните бази данни. Ангажиментът със закъснението на болничния лист отпада, защото той става изцяло електронизиран. Единственото, което се налага, е хората да имат електронен адрес, на който да го получат, съответно работодателите да имат, за да могат да ги получават. Това улеснява административно цялата система", категоричен е депутатът от ПГ на ПП-ДБ.

Д-р Симидчиев уточни, че текстовете са първата стъпка, след това започва процес на адаптиране и синхронизиране на базите данни.

"Ще има преход. Тези, които по-бавно ще се справят, ще имат време да се адаптират. В законопроекта е предвиден такъв преходен период. Има някъде разминавания, които ще бъдат затворени. Електронизацията на системата цели две неща: едното е да намали административната тежест, второто - увеличава се сигурността", обобщи гостът.