Чужди държави в опит да "откраднат" маслодайната българска роза, а цената на розовото масло достига 10 хил. евро за килограм

©
На прага на новия сезон розопроизводителите са пред поредно изпитания. Чужди държави използват наш разсад маслодайни растения и стават наш конкурент на пазара. "Държавите, в които разсадът се изнася са предимно държави от средно източна Азия, където работната ръка е много евтина“, заяви пред NOVA производителят Жана Андонова.
"Основните конкуренти са си едни и същи - Турция, Мароко, но в момента на пазара се включва и Азербайджан“, допълва Петър Симеонов.
"В момента са добавени още две държави, съседки на Азербайджан, които започнаха да правят нови розови насаждения“, допълни Андонова.
"Страни извън ЕС, които са с по-ниска себестойност, както на маслото, така и на труд, имат държавна политика за този сектор“, каза Симеонов.
Жана, която и в момента е в чужбина и търси пазари на българските продукти в Азиатските държави, потвърждава, че цената на конкурентните производители е по-ниска от българското розово масло. "Като себестойност е на пъти по-ниска цена. Да не забравяме, че горивото, което е другата съществена част от формирането себестойността на розовото масло, е също на изключително по-ниски нива от цените, на които купуваме гориво в България“, отбелязва тя.
А в България цените растат. "Амониевият нитрат в рамките на два месеца е скочил с 30%. Преди Нова година беше в порядъка на 500-600 лева, сега вече е близо 900 лева тона“, уточни Симеонов.
Пазарите в САЩ и Канада също са в застой, но се отварят и нови възможности. "Много добре се развива продажбата на розовото масло извън Европа - в Австралия, като държава, която тепърва най-вероятно ще се развива в това нещо“, добави той.
Българското розово масло продължава да се търгува най-скъпо, но и това е причината купувачите да избират по-евтини аналози. "Да, те нямат това качество, но когато нашето масло се вдига като цена и някой от брандовете пристъпват към смяна на рецептите и вземат по-нискокачествено масло и по-евтино“, твърди производителят.
Добрата новина според Жана идва точно от Азия и засиленото развитие на ароматерапията, и повишения интерес към българските производители. "Не само на българското розово масло, но и на останалите български етерични масла“, каза още тя.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Желязков: Категорично неприемливо е президентът Радев да чертае б...
22:10 / 09.05.2025
Илияна Йотова: Когато реша и ако реша да се кандидатирам за прези...
21:58 / 09.05.2025
Виктор Димчев: Президентът Румен Радев е национален предател!
21:32 / 09.05.2025
Владислав Горанов: Неадекватно решение на президента! Мисля, че е...
21:39 / 09.05.2025
Божидар Божанов: Президентът се опитва да направи саботаж на евро...
21:15 / 09.05.2025
Ивелин Михайлов за референдума за еврото иницииран от президента:...
21:10 / 09.05.2025
Актуални теми