Кандидатът на ПП-ДБ за шеф на НЗОК Станимир Михайлов е укрил собственост на фирма. По този начин той е нарушил закона срещу изпирането на пари, за чието спазване е натоварена Държавната агенция за национална сигурност - ДАНС.

Документи, с които "Фокус" разполага показват, че през март 2015-та е създадена фирма "БАЛКАН КРЕДИТ", която функционира и днес. Дружеството се занимава с представяне на заеми на физически и юридически лица, външна и вътрешна търговия. Капиталът му е 50 хил. лв., а последният финансов отчет е от 2019-та.

Станимир Боянов Михайлов, който е кандидатът на ПП-ДБ за шеф на НЗОК, е изпълнителен директор на фирмата. Освен това е и акционер в дружеството. Как Михайлов нарушава Закона за мерките срещу изпирането на пари? Законът е приет през 2018 г. Според една от разпоредбите му изпълнителният директор на всяко дружество е задължен да подаде декларация, в която да бъдат оповестени действителните собственици на фирмата - физически лица, имена, гражданство, ЕГН, дата на раждане, ако нямат ЕГН, държавата на пребиваване. Това изискване обхваща и “БАЛКАН КРЕДИТ", в която Станимир Михайлов е акционер и изпълнителен директор.

Проверката на "Фокус" показва, че 5 години по-късно, до днес, Михайлов не е подал такава декларация. Възниква въпросът защо? Какво крие кандидатът за управител на НЗОК, с чийто подпис се разпределят над 7 милиарда държавни пари? "Фокус" го потърси за коментар. Той не отговори на позвъняванията ни.

Какво се цели със спестяването на декларация срещу прането на пари? Укриването на данните от въпросната декларация и умишленото неспазване на закона на практика крият реалните собственици на фирма “БАЛКАН КРЕДИТ". Така за ДАНС остава загадка кой фактически управлява това дружество. Любопитно съвпадение, че всичко това се случва в момент, когато Станимир Михайлов заема и позицията на изпълнителен директор на Токуда банк.

За подобно умишлено бездействие и укриване на данни от ДАНС, законът предвижда наказателна отговорност - глоба и задължителна всеобхватна проверка на агенцията, която пази националната сигурност на държавата. Кой е Станимир Михайлов? Името му нашумя след провала на предходната процедура за избор на управител на НЗОК, когато ГЕРБ-СДС номинираха Иванка Динева за поста, а в последствие тя се оттегли по лични причини. Тогава ПП-ДБ не издигнаха свой кандидат. Сега обаче те посочиха Станимир Михайлов за поста. Един от основните мотиви на коалицията е “дългогодишният му опит във финансово-икономическата сфера и професионален опит в областта на управлението на здравеопазването". Михайлов е член на УС на Токуда Здравноосигурителен фонд, участвал е в множество преговори с институции и корпоративни клиенти и притежава опит в този процес, пише в Мотивите към предложението за неговата кандидатура, с които медията ни разполага.

Михайлов е магистър по икономика, завършил ВМИ Карл Маркс през 1987 г. Кариерата му внезапно набира скорост в Токуда банк АД. Десетина години по-късно влиза в борда на банката на Петя Славова - "Инвестбанк" АД. Името му влиза отново в публичното пространство през 2022 г., когато става председател на Съвета на директорите на болница “Лозенец" по времето на тогавашния здравен министър Асена Сербезова.

Станимир Михайлов ще бъде изслушан на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия утре.