Румен Радев депозира в парламента предложението си за референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро“ през 2026 г.?“ Мотивите му бяха наречени "юридически несъстоятелни и политически посредствени" от преподавателя по конституционно право доц. Борислав Цеков по NOVA NEWS.
Според конституционалистът е на мнение, че със сигурност има политически интереси, а за бизнес интереси може да се предполага. Той определи, че това са интересите, които искат да върнат часовника на България назад.
Цеков припомни, че през 2005 година Народното събрание е било избрано с 67% избирателна активност и именно този парламент ратифицира договора за присъединяване на България към Европейския съюз. Подчерта, че тогава ратификацията е станала с 231 гласа от 234 гласували.
"Какъвто и да е въпросът, той засяга нещо, което се е случило. Срокът е “покриване на конвергентните критерии", а референдумът би нарушил и правото на ЕС", каза Борислав Цеков.
Той обясни и какво ще се случи оттук нататък. По думите му председателят на парламента разпределя предложението на постоянни комисии, които трябва да излязат със становище, а след това със становище трябва да излезе и пленарната зала.
"Ако случайно има одобрение предстои насрочване на референдум в едномесечен срок. Ако бъде отхвърлен, президентът може да оспори пред Конституционния съд, но не вярвам, че би имал успех и там", изрази позиция Цеков.
Президентът