Илин Димитров, секретар на президента Румен Радев по туризъм, образование, култура, както и бивш министър на туризма сподели във Facebook как върви настоящият летен сезон и какви впечатления е събрал. Публикуваме думите му без редакторска намеса:
Всяка година посещавам приятели и колеги от туристическия сектор, за да разбера какво е истинското му състояние, как “върви" лятото и какви предизвикателства срещат.
Общо взето ще обобщя видяното и чутото без да целя пълна изчерпаемост. Умишлено не качвам снимки от определени хотели, макар да имаме отлични премери за качествен продукт.
Позитивите:
Имаме прекрасни възможности за летен туризъм и това се вижда с просто око;
Хотелите и ресторантите ни са с добра база, всеки се е постарал ,за да е атрактивен на пазара и да предложи качественu услуги. Едни повече, други по-малко, но това ясно си личи;
Плажовете ни са чисти и добре уредени, спазени са изискванията за свободни зони. Щях да съм по-щастлив ако имахме повече сини флагове, но… това е полoжението. Имаме общо 22 броя.
България е една много зелена страна. Това прави сериозно впечатление, когато се сравнява растителността тук и при южните ни съседи. Окото се радва и пътуването с автомобил и автобус е по-приятно;
Имаме вкусна и разнообразна храна. Практически кухнята е за всеки вкус и… джоб;
Въпреки топлото време, тук все пак температурите бяха в разумните граници. Много приятели ми се оплакаха от кожни проблеми и алергии след високите температури и силно слънце при посещение в южни на България дестинации;
Съотношението цена-kачество се запазва. Очаквам скоро примамливи оферти за началото на септември.
Летищата по курортните градове са на световно ниво. Не може да се каже същото за автогарите;
По курортите са премахнати много бараки и магазинчета в полза на градинки;
Чистотата в курортите ни е сложна тема, но мисля, че имаме подобрение спрямо миналата година;
Забелязват се чуждестранни полицаи, което прави добро впечатление. Все още съм привърженик на идеята за туристическа полиция.
Предизвикателствата:
Служителите. Просто ги няма в нужното количество, а от това страда качеството. Спешна нужда имаме от ребрандиране на професията ни. Днес НСИ излязоха със статистика, че сме на трето място(секторът ни)в България по ръст на заплатите
Чуждестранни работници- промененият закон за удължаване е абсолютно неприложим и изисква преправяне- сега, за да се удължи престоя на един служител е нужно той да отиде до страната си по произход, да поседи и почака докато му издадат от там оригинал на свидетелство за съдимост и да се върне до тук. Абсолютна безмислица, само разход на време и пари. Надявам се да е променен законът за следващото лято, защото така просто няма да се удължи престоя на никой.
Посолствата ни не успяват да обработят количеството на желаещи да работят в България и се получават опашки. Правят се чудеса от храброст в консулските ни служби, но ако МВнР не повиши административно-кадровия капацитет, то ефект няма да има.
Цената на енергоносителите не е стабилна и е непредсказуема. В момента това е сериозен проблем.
Олимпиадата и Европейското по футбол оказаха очаквания от нас негативен ефект спрямо входящия туризъм. Имаме по-малко чужденци с по-кратък престой.
Продължават да стоят на дневен ред въпросите с рекламата на дестинацията и помощ за чартъри, било то автобусни или самолетни.
Осезаемо се усеща промяната в туристически сектор, делът на ОТА нараства и все повече хотелиери разработват собствени канали за продажби. Все повече инфлуенсъри “инфлуенсват" по обектите. Интересно накрая какъв резултат ще има.
Инфраструктурата и суперструктурата ни са недобре развити. Варна - Приморско ми костваше почти 4 часа път.
Медицинските услуги са скъпи. Неприятно скъпи.
Обобщението е, че определно имаме какво да покажем и предложим. Българите ще продължат и през 2025 година да са с дял над 60% от туристическия ни микс и е добре ако искаме да променим това съотношение, да се опитаме да подобрим свързаността, достъпността и видимостта на България на международните пазари.