Всички кризи в съдебната власт се произвеждат от прокуратурата. Моделът е създаден през 1991 г. Това заяви Румен Ненков - бивш конституционен съдия пред NOVA NEWS.

"Политиците могат да твърдят всичко "за механизма за разследване и освобождаване на главния прокурор". Вратата се отвори с един текст, според който е написано, че главният прокурор не може да упражнява надзор по делата, по които има конфликт на интереси", обясни съдия Ненков.

Той уточни, че прокурорите не изпълняват чисто съдебни функции, а са присадка в съдебната власт, показват мускули. "Всякаква театралност, всякаква напудреност създава усещане в обществото за близост към политическите структури", каза той.

"Страшно е това, че се обвиняват, че един друг са се подслушвали. Стана въпрос за едно дело, това не е ли публична тайна – че прокуратурата ползва силата си да използва тези дела за рекетиране на силни хора в икономиката, в политиката и т.н. Ако това продължава, това е огромен проблем. По това дело има ли план за разследване. Колко процесуални действия са извършени в последната година, допълни Ненков.

"Хората трябва да знаят: не е вярно, че разследването трябва да е продължително. Ако то се изпусне в самото начало, от това няма да излезе съдебен казус. Тези дела стоят "на трупчета" само за влияние над политиците, бизнесмените, и т.н. Живеем с това 33 години", категоричен е бившият конституционен съдия.

На въпрос дали е необходима забрана за избор на членове на ВСС на действащи прокурори, съдии, магистрати, Ненков каза: "За да сме правова държава, трябва да искаме от управляващите да спазват Конституцията. За съжаление, управляващата класа не спазва конституцията и законите". Той даде пример с това, че Конституционният съд работи с по-малко съдии, Висшият съдебен съвет е с изтекъл мандат и определи фактите като скандални.