След 90-та година се появи един бум, когато в съвременното строителство започна да се използва евтин вносен цимент. От други държави се внасяше строителна стомана за конструкции, некалибрована. Това също буди някакви съмнения, че не е по правилата, коментира за "Фокус“ арх. Костадин Сандев, с който са свързани градоустройствените планове на много квартали в Благоевград.

"В миналото майсторите бяха по – добри. Не, че и сега няма добри майстори, но повечето от тях напуснаха България и работят в други държави. От тази гледна точка има разлика в строителството на старите и новите жилищни сгради“, каза още арх. Сандев.

По думите му особено важно при изграждането на жилищните сгради, освен качеството на материалите и работната ръка, е да се спазват законовите норми за отстояния между сградите.

"Отстоянията между сградите са по Закона за териториалното и селищно устройство и нарушения в тази насока, тоест намаляване на отстоянията между сградите е много опасно. При срутването на едната сграда, тя може да захлупи другата или да се получат т.нар "сенки“ на сградите, в които хората няма да могат да се евакуират. При земетресение хората трябва да се отдалечат на определени разстояния от сградите, за да не бъдат застигнати, контузени, убивани“, добави той.

Арх. Сандев отбеляза, че в контекста на всичко това отстоянията между сградите трябва да бъдат много точно спазвани и да са по закон. "Всяко намаление на отстоянието е пагубно“, категоричен бе той.